dcsimg

Chroococcales ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Chroococcales je řád sinic, zahrnující jednobuněčné zástupce žijící samostatně či v koloniích. Molekulárně biologické studie naznačují, že se jedná o polyfyletickou skupinu.[1] Dnes se do Chroococcales řadí i prochlorofyty, dříve považované za samostatnou skupinu kvůli svým některých unikátním vlastnostem, a někdy i primitivní rod Gloeobacter.[2]

Popis

Chroococcales mají kulovité, elipsoidní či vejčité buňky. Rozmnožují se často klasickým buněčným dělením, a to nejčastěji v jedné či dvou rovinách, ale vzácně i ve třech. K dalších typům rozmnožování patří vznik exocytů a beocytů.[2]

Klasifikace

Může být členěn na několik čeledí:[3]

Reference

  1. FLORES, Enrique; HERRERO, Antonia. The Cyanobacteria: Molecular Biology, Genomics and Evolution. [s.l.]: Horizon, 2008. Dostupné online. ISBN 1904455158. (anglicky)
  2. a b KALINA, Tomáš; VÁŇA, Jiří. Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii. Praha: Karolinum, 2005. 606 s. ISBN 80-246-1036-1.
  3. http://www.biolib.cz/cz/taxon/id131788/
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Chroococcales: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Chroococcales je řád sinic, zahrnující jednobuněčné zástupce žijící samostatně či v koloniích. Molekulárně biologické studie naznačují, že se jedná o polyfyletickou skupinu. Dnes se do Chroococcales řadí i prochlorofyty, dříve považované za samostatnou skupinu kvůli svým některých unikátním vlastnostem, a někdy i primitivní rod Gloeobacter.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ