Argemon ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src=
Owoc Agremon corymbosa

Argemon (Argemone L.) – rodzaj roślin z rodziny makowatych. Obejmuje 32 gatunki występujące w Ameryce Północnej i Południowej oraz na Hawajach. Niektóre gatunki zostały poza tym introdukowane na inne kontynenty i rozprzestrzeniają się w strefie klimatu umiarkowanego i tropikalnego[3]. Rośliny z białym, żółtym do pomarańczowego sokiem mlecznym[3]. Gatunkiem typowym jest Argemone mexicana Linnaeus[2]

Morfologia

Jednoroczne lub trwałe rośliny zielne, czasem drewniejące, z korzeniem palowym. Łodygi ze skrętoległymi liśćmi siedzącymi, liście odziomkowe tworzą rozetę. Blaszka liściowa niepodzielona lub głęboko pierzasto podzielona. Brzeg blaszki ząbkowaty, każdy ząbek zakończony jest kolcem. Blaszka liściowa sina, często plamista wzdłuż żyłek, naga lub owłosiona. Okazałe kwiaty wyrastają skupione po kilka lub pojedynczo na szczycie łodygi. Działki kielicha 2-3, nagie lub kolczaste. Płatków korony jest 6, w dwóch okółkach po 3. Pręciki liczne, powyżej 20. Krótki słupek złożony z 2-5 (rzadko 7) owocolistków. Zalążnia jednokomorowa. Owocem jest torebka, zwykle kolczasta. Nasiona liczne, drobne[3].

Systematyka

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

Rodzaj z plemienia Papavereae, podrodziny Papaveroideae[4], rodziny makowatych Papaveraceae, do rzędu jaskrowców (Ranunculales) i wraz z nim do okrytonasiennych[1].

Lista gatunków[5]

Przypisy

  1. a b P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-08-01].
  2. a b Index Nominum Genericorum. [dostęp 2011-03-03].
  3. a b c Argemone (ang.). W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2011-03-03].
  4. Family: Papaveraceae (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-02-24].
  5. Argemone. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2016-05-10].
  6. a b Nazwa polska według Gawryś Wiesław: Słownik roślin zielnych. Kraków: Officina Botanica, 2008. ISBN 978-83-925110-5-2.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Argemon: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src= Owoc Agremon corymbosa

Argemon (Argemone L.) – rodzaj roślin z rodziny makowatych. Obejmuje 32 gatunki występujące w Ameryce Północnej i Południowej oraz na Hawajach. Niektóre gatunki zostały poza tym introdukowane na inne kontynenty i rozprzestrzeniają się w strefie klimatu umiarkowanego i tropikalnego. Rośliny z białym, żółtym do pomarańczowego sokiem mlecznym. Gatunkiem typowym jest Argemone mexicana Linnaeus

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL