dcsimg

Акація ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Акація.
 src=
Acacia drepanolobiumТулузький музей

Ака́ція (Acacia) — рід рослин родини бобових.

Класифікація

Рід Acacia 2017 року був розділений на Vachellia та Acacia. До першого увійшли 163 видів, поширених на різних континентах, тоді як у Acacia лишилися рослини, що ростуть переважно в Австралії.[2]

Загальні ознаки

Дерева або чагарники, рідко з колючками на стовбурах. Листя подвійно розсічене, складається з численних дрібних листочків або листоподібних утворень. Квіти дрібні, численні, в головчастих суцвіттях або циліндричних китицях, прямостоячі або пониклі, жовті або біло-жовті.

Формула квітки: ∗ K ( 4 ) C 4 A ∞ G 1 _ {displaystyle ast K_{(4)};C_{4};A_{infty };G_{underline {1}}} {displaystyle ast K_{(4)};C_{4};A_{infty };G_{underline {1}}}[3]

Поширення

Існує близько 1 400 видів, що виростають в тропіках і субтропіках, головним чином в Австралії та Африці, менше в Азії та Америці. Особливо характерні акації для флори Австралії (близько половини всіх видів), де вони ростуть в саванах і колючих чагарниках (скреб).

Умови зростання

В сприятливих ґрунтово-кліматичних умовах вони представлені великими деревами, які в міру просування до пустель змінюються невеликими деревами з розгалуженим стовбуром і рідкою кроною, а ближче до пустель — колючими чагарниками. Чимало низькорослих багатостовбурних видів акації мають парасолькоподібну крону, що підвищує їх стійкість до вітрів. Розкидані поодиноко над високою травою, вони створюють своєрідний ландшафт савани Африки, а їхнє листя є основою раціону жираф. У багатьох американських видів прилистки перетворилися у великі колючки, в яких поселяються мурахи, які харчуються нектаром, що міститься в нектарниках на листових черешках, і виділеннями на листках. Можливо, мурахи оберігають дерева акації від комах-шкідників. Ростуть акації швидко.

У перший рік життя досягають висоти 0,75 — 1,5 метра, закінчують ріст до 25-30 років, коли з'являються перші ознаки старіння (Крона рідшає, розтріскується кора і з'являється дуплистість). Цвітуть і плодоносять з 2-го (рідше за 1-го) року життя. З 2-3-го року утворюють поросль від кореневої шийки і кореневі пагони.

 src=
Старе дерево Acacia heterophylla в горах на острові Реюньйон
 src=
Гілка Acacia constricta
 src=
Плоди Acacia dealbata

Застосування

Смола деяких видів застосовується як харчова добавка. Жовта чи червона смола інших видів в свіжому вигляді їстівна. Кора акації містить дубильні речовини. Деревина йде на виготовлення ручок для інструментів, човнів, стовпів та водопровідних труб. Листки та боби деяких видів в Західній Африці використовуються як лікарський засіб.

Тезки

В побуті акацією називають також види з інших родів, які не мають стосунку до роду Acacia. Це насамперед:

Деякі види

Докладніше: Види роду Акації

Рід включає близько 1400 видів[4]

Див. також

Примітки

  1. Acacia в базі даних «Tropicos» Міссурійського ботанічного саду (англ.)
  2. Lorraine (2014-05-16). Acacia name change to Vachellia. Kumbula Indigenous Nursery (en). Процитовано 2018-03-20.
  3. Барабанов Е. И. Ботаника: учебик для студ.высш.учеб.заведений. — М: Издательский центр «Академия», 2006. — С. 295. — 448 с. — ISBN 5-7695-2656-4
  4. The Plant List: Acacia
  5. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Джерела та література

Посилання

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Акація: Brief Summary ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Акація.  src= Acacia drepanolobium — Тулузький музей  src= Acacia sp. — Тулузький музей

Ака́ція (Acacia) — рід рослин родини бобових.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK