dcsimg

Сипуха ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK
Крик сипухи, записаний в Уельсі
Охоронний статус Біологічна класифікація Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Підклас: Neornithes
Інфраклас: Кілегруді (Neognathae)
Надряд: Neoaves
Ряд: Совоподібні (Strigiformes)
Родина: Сипухові (Tytonidae)
Підродина: Tytoninae
Рід: Сипуха (Tyto)
Вид: Сипуха
Біноміальна назва Tyto alba
(Scopoli, 1769) Поширення сипухи у світі - зелений колір
Поширення сипухи у світі - зелений колір Синоніми Lechusa stirtoni Miller, 1956

Strix alba Scopoli, 1769
Strix pratincola Bonaparte, 1838
Tyto delicatula Gould, 1837

Посилання Commons-logo.svg Вікісховище: Tyto alba Wikispecies-logo.svg Віківиди: Tyto alba EOL logo.svg EOL: 914939 ITIS logo.svg ITIS: 177851 IUCN logo.svg МСОП: 22688504 US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 56313 Fossilworks: 94500

Сипуха (Tyto alba) — вид птахів родини сипухових, ряду совоподібних. Довжина 33 — 39 см, вага 241 — 355 г. В Україні гніздовий птах Закарпаття і західної та центральної частини Лісостепу. Корисний птах (живиться мишовидними гризунами). Занесений до Червоної книги України.

Таксономічна належність

Ряд Совоподібні — Strigiformes, родина Сипухові — Tytonidae. Один з 9-ти видів роду, єдиний вид роду і родини у фауні України, представлений підвидом T. a. guttata.

Ареал виду та поширення в Україні

Має широкий гніздовий ареал: Америка, Передня, Південна і Південно-Східна Азія, Африка, Австралія та острови Океанії. У Європі від Атлантики до центральних областей України. Зареєстрований на гніздуванні в західних і центральних областях України, а також на півночі Одещини. У негніздовий період може з'являтися в інших районах України.

Чисельність і причини її зміни

Європейська популяція налічує 110–220 тис. пар[1]. В Україні чисельність дуже низька і, ймовірно, далі знижується. Орієнтовно гніздиться до 30 пар. У більшості країн відзначено тенденцію до зменшення чисельності, що обумовлено зменшенням кількості придатних для гніздування місць, загибеллю птахів у суворі багатосніжні зими, збідненням кормової бази, застосуванням отрутохімікатів у сільському господарстві, загибеллю на дорогах.

Особливості біології та наукове значення

В межах України переважно осілий; зареєстровані кочівлі на значні відстані: у м. Ніжині Чернігівської області виявлена особина, закільцьована в Німеччині. Гніздиться в населених пунктах у будівлях і в дуплах дерев. Шлюбний період починається в березні. Кладка (4-8 яєць) з'являється в кінці квітня, термін насиджування — 30-34 дні. Молодь залишає гніздо на 35-45-й день після вилуплення.

У роки спалаху чисельності мишоподібних гризунів може мати два репродуктивних цикли. Живиться переважно дрібними ссавцями, птахами і земноводними, значно рідше комахами і павуками.

Морфологічні ознаки

Довжина тіла — 33-38 см, розмах крил— 85-93 см, маса тіла — близько 300 г. У T. a. guttata забарвлення верху сірувате, низу — іржасте, темні плями виражені і численні. Хвіст рудий. Дзьоб жовтуватий. Райдужна оболонка ока чорна.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Внесено у Додаток ІІ Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES), перелік Бернської конвенції (Додаток ІІ). Занесений до Червоної книги України (1994, 2009).

Охороні сприятиме виявлення та збереження місць гніздування, збільшення чисельності можливе завдяки встановленню штучних гніздівель у місцях оселення виду.

Галерея

Див. також

  • 8768 Барновл — астероїд, названий на честь цього виду (англійська назва птаха Barn Owl).

Примітки

  1. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).

Література

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Сипуха: Brief Summary ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Сипуха (Tyto alba) — вид птахів родини сипухових, ряду совоподібних. Довжина 33 — 39 см, вага 241 — 355 г. В Україні гніздовий птах Закарпаття і західної та центральної частини Лісостепу. Корисний птах (живиться мишовидними гризунами). Занесений до Червоної книги України.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK