dcsimg

Czajka stepowa ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Czajka stepowa[3] (Vanellus leucurus) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny sieweczkowatych (Charadriidae), zamieszkujący środkową i południowo-wschodnią Azję Mniejszą oraz przez wschodnią Syrię, Azerbejdżan po Azję Środkową, osiągając brzegi Bałchaszu. Na południu osiąga Irak, Iran po zachodni Pakistan. Zimuje od Sudanu, przez Iran, Irak po Pakistan i Indie na wschodzie. W Polsce pojawia się sporadycznie.

Cechy gatunku
Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Ubarwienie dorosłych osobników popielatobrązowe z różowawym nalotem, o bledszej głowie z czapeczką koloru grzbietu. Ogon czystobiały. Pierś szara, brzuch różowawy. Nogi żółte, dziób czarny.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 25-30 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 60-70 cm
waga ok. 100-200 g
Biotop
Brzegi jezior i rzek. W pobliżu wolno płynących, lub stojących płytkich wód oraz zalewowe łąki, bagna, również słone.
Gniazdo
Gniazdo na ziemi, z części roślin. Zazwyczaj w otwartym terenie w pobliżu wody.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w kwietniu lub maju 4 jaja.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres 21 do 25 dni przez obydwoje rodziców.
Pożywienie
Głównie owady i inne bezkręgowce.
Ochrona
W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Vanellus leucurus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012, Vanellus leucurus [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2016-1 [dostęp 2016-10-08] (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Charadriinae Leach, 1820 - sieweczki (Wersja: 2015-10-31). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-10-08].
  4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1348).
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Czajka stepowa: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Czajka stepowa (Vanellus leucurus) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny sieweczkowatych (Charadriidae), zamieszkujący środkową i południowo-wschodnią Azję Mniejszą oraz przez wschodnią Syrię, Azerbejdżan po Azję Środkową, osiągając brzegi Bałchaszu. Na południu osiąga Irak, Iran po zachodni Pakistan. Zimuje od Sudanu, przez Iran, Irak po Pakistan i Indie na wschodzie. W Polsce pojawia się sporadycznie.

Cechy gatunku Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Ubarwienie dorosłych osobników popielatobrązowe z różowawym nalotem, o bledszej głowie z czapeczką koloru grzbietu. Ogon czystobiały. Pierś szara, brzuch różowawy. Nogi żółte, dziób czarny. Wymiary średnie dł. ciała ok. 25-30 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 60-70 cm
waga ok. 100-200 g Biotop Brzegi jezior i rzek. W pobliżu wolno płynących, lub stojących płytkich wód oraz zalewowe łąki, bagna, również słone. Gniazdo Gniazdo na ziemi, z części roślin. Zazwyczaj w otwartym terenie w pobliżu wody. Jaja W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w kwietniu lub maju 4 jaja. Wysiadywanie Jaja wysiadywane są przez okres 21 do 25 dni przez obydwoje rodziców. Pożywienie Głównie owady i inne bezkręgowce. Ochrona W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL