dcsimg

Bieluń surmikwiat ( Polish )

provided by wikipedia POL

Bieluń surmikwiat (Datura metel L.) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny psiankowatych. Występuje w strefie międzyzwrotnikowej obu Ameryk, od dawna introdukowany i zdziczały w krajach tropikalnych i subtropikalnych Azji i Afryki[3].

Morfologia

Owłosiona roślina o wysokości do 1,2 m, z łodygą często fioletowo nabiegłą. Duże liście osadzone są na ogonkach długości 2-6 cm, a ich sercowata lub jajowata blaszka liściowa o asymetrycznej nasadzie osiąga do 20 cm długości i 15 cm szerokości. Liście na brzegu są nieregularnie zatokowo-ząbkowane, na szczycie zaostrzone. Kwiaty okazałe, wzniesione. Wyrastają na szypułce długości 1 cm. Kielich rurkowaty o długości 4–9 cm. Korona kwiatowa w górnej części lejkowato poszerzona, barwy białej, żółtej lub jasno purpurowej, osiąga do 20 cm długości i 6–10 cm średnicy. W kwiecie znajduje się 5 pręcików i 1 słupek. Kwitnięcie trwa od lipca do października. Owocem jest torebka zwisająca, kulistawa, o średnicy ok. 3 cm. Nasiona o średnicy ok. 3 mm, jasnobrązowe[3].

Zastosowanie

Roślina uprawiana do celów ozdobnych na rabaty i kwiat cięty oraz w celach leczniczych. Rozmnażanie za pomocą nasion[4].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-13].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2011-06-18].
  3. a b Datura metel (ang.). W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2011-03-27].
  4. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Bieluń surmikwiat: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Bieluń surmikwiat (Datura metel L.) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny psiankowatych. Występuje w strefie międzyzwrotnikowej obu Ameryk, od dawna introdukowany i zdziczały w krajach tropikalnych i subtropikalnych Azji i Afryki.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL