dcsimg
Image of actinidia

Kiwifruit

Actinidia deliciosa

Actinídia ( Catalan; Valencian )

provided by wikipedia CA
 src= Per a altres significats, vegeu «Kiwi (desambiguació)».

L'actinídia, també coneguda com a kiwi, (ja sia de l'espècie Actinidia deliciosa o bé de l'espècie Actinidia chinensis) és el nom d'una planta i el fruit (el kiwi) d'aquesta que prové de la Xina continental. Els principals països productors (2004) en són Itàlia, Nova Zelanda, Xile i França.

Història

Els kiwis són uns arbustos originaris del Japó, la Xina, la Sibèria i la Indoxina. El seu nom és estès a gairebé totes les llengües com a kiwi o actinidia. Es creu que el primer prové d'un ocell que rep el mateix nom, i el segon, de dues paraules gregues. La primera catalogació coneguda de la planta és del naturalista Chiu Huang Pen T'sao, al segle XV. El 1845 va arribar per primera vegada a Europa de la mà de l'explorador Robert Fortune. A principis del segle XX es va portar a Nova Zelanda, on el cultiu del kiwi es va estendre moltíssim. Més tard, als anys seixanta va arribar als Estats Units i cada cop el consum es va fer més generalitzat. Actualment també es cultiva a terres europees. Nova Zelanda n'és el país principal exportador, el segueixen França, els Estats Units i el Japó.

Morfologia

Aquest vegetal creix com una planta enfiladissa vigorosa i llenyosa que pot assolir els 9 metres d'alçada. Treu unes fulles amb les vores dentades i un llarg pecíol. Les gemmes són guixudes. Les flors tenen cinc pètals i corimbes axilars. És una planta dioica, és a dir que cada individu té les flors d'un únic sexe i per a reproduir-se les femelles han de captar el pol·len que desprenen els mascles. El fruit és una baia en forma d'el·lipse, coberta amb una pell marró plena de vellositats, i pesa aproximadament uns 80 grams. Madura a principis d'abril. Tot el seu interior és comestible. Conté una sucosa polpa de color verd d'un gust intens i àcid. Al nucli té una part blanca al voltant de la qual es drecen unes llavors allargades i negres de menys d'un mil·límetre quadrat. Les actinídies viuen a les zones temperades de la Terra ben arrecerades del vent i amb humitats relatives al voltant del setanta per cent.

Composició del fruit

El kiwi és una fruita molt saludable, ja que és una de les que concentra més vitamina C: el doble que una taronja, per exemple. També conté vitamina B i és rica en potassi, magnesi i fibra.

 src=
Kiwi

Varietats

Hi ha moltes varietats de kiwis amb textures i sabors diferents. A la cuina varien tres factors principals: el grau d'acidesa, la intensitat de sabor i la textura.

A la Xina:

 • Zhong Hua
 • Jing Li
 • Ruan Zao
 • Mao Hua

A Nova Zelanda:

 • Abbott
 • Allison
 • Bruno
 • Hayward
 • Monty
 • Greensill

Espècies del gènere Actinidia

Hi ha més de seixanta espècies catalogades a aquest gènere. Si bé totes són comestibles, Actinidia deliciosa i Actinidia arguta són les que normalment s'utilitzen a la cuina. A les botigues, se n'acostuma a trobar les varietats gold i nova zelanda. De la mateixa manera, la resta d'espècies són força comunes per a funcions ornamentals a jardins i llars, sobretot les Actinidia kolomikta i les Actinidia polygama.

Sinonímia

Diversos autors han investigat sobre el kiwi des de fa molt de temps. Així, hi ha hagut diferents opinions sobre les espècies i varietats del gènere actinidia i se n'han formulades diferents propostes de denominació i classificació. Per això podem trobar diversos noms per a una mateixa varietat.

Actinidia chinensis f. chlorocarpa C.F.Liang
Actinidia chinensis f. lingipila C.F.Liang i R.Z.Wang
Actinidia chinensis f. longipila C.F.Liang i R.Z.Wang
Actinidia chinensis var. deliciosa (A.Chevalier) A.Chevalier
Actinidia chinensis var. hispida C.F.Liang
Actinidia deliciosa var. chlorocarpa (C.F.Liang)C.F.Liang i A.R.Ferguson
Actinidia deliciosa var. coloris T.H.Lin i X.Y.Xiong
Actinidia deliciosa var. longipila (C.F.Liang i R.Z.Wang)C.F.Liang i A.R.Ferguson
Actinidia latifolia var. deliciosa A.Chevalier

Enllaços externs

En altres projectes de Wikimedia:
Commons
Commons (Galeria)
Commons
Commons (Categoria) Modifica l'enllaç a Wikidata
Viquiespècies
Viquiespècies
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autors i editors de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia CA

Actinídia: Brief Summary ( Catalan; Valencian )

provided by wikipedia CA

L'actinídia, també coneguda com a kiwi, (ja sia de l'espècie Actinidia deliciosa o bé de l'espècie Actinidia chinensis) és el nom d'una planta i el fruit (el kiwi) d'aquesta que prové de la Xina continental. Els principals països productors (2004) en són Itàlia, Nova Zelanda, Xile i França.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autors i editors de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia CA

Aktinidie lahodná ( Czech )

provided by wikipedia CZ
 src=
Plantáž aktinidie lahodné s plody

Aktinidie lahodná (Actinidia deliciosa) je opadavá, dvoudomá, bujně rostoucí keřovitá liána pocházející z jižní Číny, kde se dosud přirozeně vyskytuje v horských lesích s nadmořskou výškou 800 až 2000 m v oblastech podél Žluté řeky. Na samičích rostlinách vyrůstající plody jsou dužnaté bobule známé pod jménem Kiwi, kvůli kterým byly rostliny rozšířeny do mnoha zemí.[1][2][3]

Rozšíření

Dřeviny jsou součásti původních lesních porostů v čínských provinciích Čchung-čching, Che-nan, Chu-nan, Chu-pej, Jün-nan, Kan-su, Kuang-si, Kuang-tung, Kuej-čou, S’-čchuan, Šan-tung a Ťiang-si a jsou také často kultivované i v jiných oblastech. Semena aktinidie lahodné byla z Číny dovezena roku 1904 na Nový Zéland, kde rostliny poprvé plodily roku 1910. Nato podstoupily šlechtění a v roce 1924 byl zahradníkem Haywardem Wrightem získán kultivar 'Hayward', který je dosud nejšířeji pěstovaným.

Původně byly vysazovány jen v místních zahradách a až po roku 1940, kdy v důsledku 2. světové války byl z jihovýchodní Asie zastaven dovoz ovoce na Nový Zéland, začaly být plody komerčně pěstovány na plantážích. Pro snazší proniknutí na světové trhy dostalo ovoce roku 1974 marketingový obchodní název Kiwi po kultovním, endemickém nelétavém ptáku kiwi. Mimo zplanění a rozšíření do novozélandských lesů je aktinidie lahodná vysazována v subtropickém a tropickém pásmu téměř po celém světě. Tyto rostliny však již nepocházejí z Číny, ale jsou potomky šlechtěnců z Nového Zélandu.[3][4]

Ekologie

Aktinidie lahodná je schopná se přizpůsobit subtropickému kontinentálnímu nebo středomořskému klimatu a v tropech i horskému. Požaduje v zimním období jisté množství chladu, který je předpokladem úspěšného růstu a hlavně plodnosti, nejlépe se ji daří v podhůří nebo horách subtropů. V době vegetačního klidu je značně mrazuvzdorná, původní rostliny snesou až -24 °C, pěstované odrůdy pouze okolo -16 °C. Na jaře jsou však citlivé, narašené pupeny odolají jen -4 °C. Ploidie druhu je 2n = 174.

Potřebuje dobře osluněné stanoviště s propustnou, lehkou půdu s dostatkem humusu a neutrální reakci (pH 6,5 až 7). V období růstu žádá hodně vláhy, nedostatek snižuje výnosy stejně jako déšť v době kvetení, ideální množství je okolo 1500 mm srážek ročně (v ČR asi 650 mm). Nevhodná jsou stanoviště s vysokou hladinou podzemní vody.[1][3][5]

Popis

Vytrvalá, dvoudomá, bujně rostoucí liána keřovitého vzrůstu s ovíjivými, dřevnatějícími výhony dlouhými až 9 m, která roste z rozložitého kořenového systému s početnými vlasovými kořínky. Rašící pruty jsou tmavě červené a plstnaté, starší mají barvu šedě hnědou, případně nazelenalou a narostou za den až 5 cm. Jsou střídavě porostlé opadavými, kožovitými listy s dlouhými řapíky, jejich okrouhlé čepele se srdčitou bázi bývají 7 až 20 cm dlouhé a 7 až 16 cm široké, vrcholek mají uťatý či ostře špičatý a okraj v horní části drobně pilovitý. Mají 6 až 8 párů žilek, na líci jsou tmavě zelené, na rubu mají vyniklé střední žebro i žilky a jsou bělavě nebo nahnědle pýřité.

Květy aktinidie lahodné jsou nejčastěji funkčně jednopohlavné, jen výjimečně oboupohlavné, bývají velké až 5 cm, jsou oranžovožluté nebo krémové, mírně voní a mají asi 1 cm dlouhé stopky. Nejčastěji vyrůstají samčí květy ve vrcholičnatém květenství po třech a samičí květy osamoceně. Květy mívají pět až šest kališních lístků široce vejčitých, 0,5 až 1 cm velkých. Stejný počet bývá nestejně velikých, střechovitě překrytých, široce vejčitých korunních lístků s krátkým nehtíkem a okrouhlým vrcholem, které jsou velké 1 až 2 cm. V květech jsou chomáčky tyčinek s asi 1 cm dlouhými nitkami nesoucí žluté prašníky a žlutý, kulovitý, mnohodílný semeník s mnoha čnělkami. V samičích květech jsou prašníky menší a neobsahují pyl, v samčích je semeník s čnělkami zakrslý.

Květy produkují málo nektaru a nejsou pro opylovače, hlavně včely, příliš atraktivní, na opylení se často podílí i vítr. Na jedné rostlině všechny květy vykvetou v rozmezí pěti dnů, samčí kvetou 10 až 18 dnů, samičí 8 až 12. Samičí květ obsahuje velké množství semenných zárodečných buněk, čím se jich více opylí, tím plod obsahuje více semen a je větší a těžší. Při komerčních výsadbách se sází jedna samčí rostlina na osm až deset samičích, průměrně však bývá opyleno pouze 10 až 15 % z rozkvetlých květů.

Plody jsou 5 až 6 cm velké hnědé bobule kulovitého, válcovitého nebo vejčitého tvaru, v mládi bývají hustě rezavě chlupaté a později částečně olysané, mají početné hnědavé lenticely a na konci vytrvalý kalich. Obsahují četná malá, černá semena obalená jedlým, dužnatým, zeleným oplodím. Dužina obsahuje vitamín C, vitamín E a řadu vitamínů skupiny B, jakož i železo, fosfor, draslík a další. Chlupy z povrchu bobulí obsahují enzym aktinidin, který u citlivých lidí může podráždit sliznici v hrdle. Další využití plodů viz článek kiwi.[2][3][6]

Pěstování

Rostliny se v přírodě množí rozrůstáním kořenového systému nebo semeny, která po stratifikaci vyklíčí za dva až tři týdny, jen v 10 až 25 % vyrostou semenáče samičího pohlaví. Při množení ze semen jsou potomci značně nevyrovnaní a v zahradnické praxi se mladé rostliny získávají řízkováním bylinnými, polovyzrálými či kořenovými řízky, nebo roubováním a očkováním semenáčů ve věku jednoho roku, nověji také metodou ex vitro, pomoci vegetačních pupenů samičích rostlin.

Rostliny začínají plodit již ve věku čtyř let, plně v osmi až deseti, v dobrých podmínkách dává jedna rostlina až 25 kg ovoce. Pro zachování dostatečně tvorby květů nutno rostliny v období vegetačního klidu prořezávat.[3][7]

Taxonomie

Rostlina byla poprvé popsána v roce 1940 jménem Actinidia latifolia var. deliciosa, které bylo postupně změněno na Actinidia deliciosa. Taxonomické zatřídění není dosud ustáleno, např. podle The Plant List[8] je Actinidia deliciosa platné jméno, podle Catalogue of Life[4] je synonymem pro Actinidia chinensis var.'hispida', podle KEW[2] je synonymem pro Actinidia chinensis var. 'deliciosa' a ITIS[9] výraz Actinidia deliciosa vůbec nezná.

Galerie

Odkazy

Reference

 1. a b Dendrologie.cz: Actinidia deliciosa [online]. Petr Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2017-06-30]. Dostupné online. (česky)
 2. a b c Plants of the World online:Actinidia chinensis var. deliciosa [online]. Kew, Royal Botanic Gardens, Richmond, UK [cit. 2017-06-30]. Dostupné online. (anglicky)
 3. a b c d e MORTON, Julia F. Fruits of Warm Climates: Actinidia deliciosa [online]. Purdue University, West Lafayette, IN, USA, rev. 1987 [cit. 2017-06-30]. Dostupné online. (anglicky)
 4. a b HASSLER, Markus. Catalogue of Life 2017: Actinidia deliciosa [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2017 [cit. 2017-06-30]. Dostupné online. (anglicky)
 5. KARLSSON, Thomas. Flora Nordica, vol. 6: Actinidia deliciosa [online]. Flora Nordica, Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm, SE [cit. 2017-06-30]. Dostupné online. (anglicky)
 6. LI, Jianqiang; LI, Xinwei; SOEJARTO, D. Doel. Flora of China: Actinidia chinensis var. deliciosa [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2017-06-30]. Dostupné online. (anglicky)
 7. PAVLÍKOVÁ, Kateřina. Možnosti pěstování aktinidií v podmínkách ČR. Lednice, 2006 [cit. 30.06.2017]. Bakalářská práce. Mendelova zemedělská a lesnická univerzita. Vedoucí práce Ivo Ondrášek. Dostupné online.
 8. The Plant List: Actinidia deliciosa [online]. Collaboration between the Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden [cit. 2017-06-30]. Dostupné online. (anglicky)
 9. ITIS: Actinidia deliciosa [online]. Integrated Taxonomic Information System, Smithsonian Institution, Washington, DC, USA, rev. 05.05.2017 [cit. 2017-06-30]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Aktinidie lahodná: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ
 src= Plantáž aktinidie lahodné s plody

Aktinidie lahodná (Actinidia deliciosa) je opadavá, dvoudomá, bujně rostoucí keřovitá liána pocházející z jižní Číny, kde se dosud přirozeně vyskytuje v horských lesích s nadmořskou výškou 800 až 2000 m v oblastech podél Žluté řeky. Na samičích rostlinách vyrůstající plody jsou dužnaté bobule známé pod jménem Kiwi, kvůli kterým byly rostliny rozšířeny do mnoha zemí.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Kiiviköynnös ( Finnish )

provided by wikipedia FI

Kiiviköynnös (Actinidia deliciosa) on laikkuköynnösten sukuun kuuluva puuvartinen kiinalainen köynnöskasvi.

Hedelmä

Pääartikkeli: Kiivihedelmä
 src=
Kiiviköynnöksen hedelmä

Kiiviköynnöksen hedelmä on hieman kananmunaa isompi ruskea hedelmä. Se on soikion muotoinen, ja sitä ympäröi ohut karvainen kuori. Erittäin makea hedelmäliha on helakanvihreä ydinosaa lukuun ottamatta, jossa se on valkoista. Siemenet ovat pieniä, hennosti purppuranvärisiä ja ympäröivät valkeaa hedelmälihaa.

Kiinasta kasvin siemenet toi vuonna 1906 Uuteen-Seelantiin Isabel Fraser.[1] Vuonna 1910 köynnöksistä saatiin ensimmäiset hedelmät. Lajin kaupallinen tuotanto kehittyi 1940-luvulla. Uudesta-Seelannista hedelmät tuotiin Eurooppaan, jossa sitä on saanut 1970-luvulta saakka. Nimi juontaakin juurensa Uuden-Seelannin kansallislintuun kiiviin, jota hedelmä muistuttaa.[2]

Kasvatus

Kiiviä voi myös kasvattaa itse huonekasvina. Siemeniä saa vaikkapa kaupassa myytävistä hedelmistä. Ennen kylvöä on kuitenkin muistettava, että kiivin siemeniä on vähän aikaa lioitettava haaleassa vedessä, jotta kaikki hedelmäliha irtoaisi siemenistä. Kiivin siemenet tarvitsevat yleensä myös viikon kylmäkäsittelyn jääkaapissa, jotta siemenet itäisivät. Kylvä siemenet tavalliseen kostutettuun kylvömultaan mullan pinnalle, peitä ohuesti mullalla ja sulje ruukku muovipussiin, johon on painettu ilmareikiä neulalla. Vie kylvös johonkin hajavaloiseen paikkaan n. 23–24 °C:n lämpötilaan. Siemenet itävät 1–2 viikon sisällä. Kun siemenet ovat itäneet, niin siirrä taimet varovasti omiin ruukkuihinsa.

Lähteet

Tämä kasveihin liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visit source
partner site
wikipedia FI

Kiiviköynnös: Brief Summary ( Finnish )

provided by wikipedia FI

Kiiviköynnös (Actinidia deliciosa) on laikkuköynnösten sukuun kuuluva puuvartinen kiinalainen köynnöskasvi.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visit source
partner site
wikipedia FI

Aktinidia smakowita ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
 src=
Pęd z owocami

Aktinidia smakowita (Actinidia deliciosa) – gatunek rośliny z rodziny aktinidiowatych. Pochodzi z południowych Chin, z prowincji Fujian, Hubei, Jiangxi, Syczuan, Zhejiang[2]. Uprawiany w Nowej Zelandii, Australii, Kalifornii, Chile i w basenie Morza Śródziemnego. Jej owoce znane są pod nazwą kiwi.

Morfologia

Pokrój
Pnącze o zdrewniałych pędach pokrytych czerwonymi włoskami. W warunkach optymalnych rośnie bardzo szybko; roczne pędy mogą osiągnąć grubość kciuka.
Liście
Jajowate, długości ok. 20 cm, pokryte czerwonymi włoskami
Owoc
Jagody, o brązowej skórce, porośniętej czerwonawym kutnerem. Miąższ soczysty, zielony, w środku białawy. Nasiona liczne, drobne, czarne, rozmieszczone wokół białego centrum owocu.

Zastosowanie

Roślina jadalna. Owoce zawierają m.in. witaminę C, kwasy organiczne, cukry, sole mineralne. Jest to gatunek aktinidii najczęściej uprawiany dla owoców, nazywanych "kiwi", tak jak owoce np. aktinidii chińskiej.

Prawie wszystkie owoce kiwi będące w sprzedaży należą do kilku odmian uprawnych aktinidii smakowitej: 'Hayward', 'Chico' i 'Saanichton 12'. Owoce tych odmian są praktycznie nie do odróżnienia i odpowiadają opisowi podstawowego gatunku.

Historia

W 1847 r. okaz rośliny został zabrany przez przedstawiciela Royal Horticultural Society w Londynie. Na początku XX wieku uprawa rozprzestrzeniła się z Chin, kiedy nasiona zostały sprowadzone do Nowej Zelandii przez Isabel Fraser, członka kadry kierowniczej Wanganui Girls' College, która odwiedziła szkoły misyjne w Yichang (prowincja Hubei w Chinach). Ziarna zostały posadzone w 1906 r. przez ogrodnika z Wanganui, Alexandra Allisona, pierwszy raz zaowocowały w 1910 r. Ci, którzy skosztowali tych owoców uznali, że smakują jak agrest i nazwali je chińskim agrestem. Odmiana 'Hayward' została stworzona przez Haywarda Wrighta w Avondale w Nowej Zelandii około 1924 r. Początkowo była uprawiana w przydomowych ogródkach. Uprawa komercyjna zaczęła się w latach 40. XX wieku. W 2005 roku liderem produkcji kiwi były Włochy, następnie Nowa Zelandia, Chile, Francja, Grecja, Japonia i Stany Zjednoczone. Kiwi jest wciąż także uprawiane w Chinach, gdzie rośnie głównie w terenach górzystych w górnym biegu rzeki Jangcy, oraz również na innych terenach Chin, włącznie z Syczuanem.

Zobacz też

Przypisy

 1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-12].
 2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-07-20].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Aktinidia smakowita: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src= Pęd z owocami

Aktinidia smakowita (Actinidia deliciosa) – gatunek rośliny z rodziny aktinidiowatych. Pochodzi z południowych Chin, z prowincji Fujian, Hubei, Jiangxi, Syczuan, Zhejiang. Uprawiany w Nowej Zelandii, Australii, Kalifornii, Chile i w basenie Morza Śródziemnego. Jej owoce znane są pod nazwą kiwi.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Актинідія приємна ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Назва

Комерційна назва плодів рослини ківі була створена з комерційною метою у 1959 році. Спочатку плоди називали китайський аґрус. Існував також варіант назвати плід melonettes.

Будова

Швидкоростуча деревовидна дводомна ліана, що може досягати 9 метрів довжини. Листя з довгими черешками, овальні чи круглі 7,5-12,5 см завдовжки. Молоді листя покриті червоними волосинками. Дорослі листки темно-зелені гладенькі згори і покриті білим пухом знизу. Квіти 2,5-5 см в діаметрі, запашні, одностатеві з 5-6 пелюстками. Чоловічі і жіночі квіти з'вляються на різних рослинах, вони мають однакову будову, проте в жіночих пилок не життєздатний. Запліднюються бджолами або вручну людьми. Плід ягода до 6,25 см довжини з коричневою волохатою шкіркою. Нестиглі плоди тверді, тоді як достиглі м'які. М'якоть соковита зеленого кольору, в центрі біла частина, оточена насінням, від якої розходяться радіально світлі лінії. Смак плодів доволі кислий, схожий на агрус та полуницю.

Поширення та середовище існування

Походить з Китаю. Наразі культурні сорти вирощують по всьому світові і навіть в Україні.

Практичне використання

Плоди рослини їстівні. У 1904 році насіння рослини потрапило в Нову Зеландію з Марі Фрезер (Mary Isabel Fraser), директором пансіону для дівчат, що перебувала в Китаї. З насіння було вирощено дві жіночі та одну чоловічі рослини. Незважаючи на такий малий генотип, окремі особини актинідії приємної мали високу варіантивність. Селекційні роботи проводили садоводи–практики Дж. Макгрегор, Олександр Эллісон, Бруно Просто та Хейворт Райт. Ці три рослини дали початок сучасному сорту 'Hayward', що продається тепер по всьому світу.

Нова Зеландія почала експорт ківі у 1950х до США. У 1959 році назву фрукта змінили на ківі.

За оцінками 2017 року в світі вироблялося 4 мільйони тонн ківі, 50% з них виробляв Китай. [1][2]

Галерея

Примітки

Джерела

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Actinidia deliciosa ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Actinidia deliciosa là một loài thực vật có hoa trong họ Dương đào. Loài này được (A.Chev.) C.F.Liang & A.R.Ferguson mô tả khoa học đầu tiên năm 1984.[1]

Hình ảnh

Chú thích

 1. ^ The Plant List (2010). Actinidia deliciosa. Truy cập ngày 18 tháng 9 năm 2013.

Liên kết ngoài


Hình tượng sơ khai Bài viết về chủ đề Bộ Thạch nam này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Actinidia deliciosa: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Actinidia deliciosa là một loài thực vật có hoa trong họ Dương đào. Loài này được (A.Chev.) C.F.Liang & A.R.Ferguson mô tả khoa học đầu tiên năm 1984.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Актинидия деликатесная ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию
Царство: Растения
Подцарство: Зелёные растения
Отдел: Цветковые
Надпорядок: Asteranae
Семейство: Актинидиевые
Вид: Актинидия деликатесная
Международное научное название

Actinidia deliciosa (A.Chev.) C.F.Liang & A.R.Ferguson, 1984

Wikispecies-logo.svg
Систематика
на Викивидах
Commons-logo.svg
Изображения
на Викискладе
NCBI 3627EOL 5706136GRIN t:311344IPNI 913605-1TPL kew-2620664

Актини́дия деликате́сная (лат. Actinídia deliciósa) — вид двудольных цветковых растений, включённый в род Актинидия (Actinidia) семейства Актинидиевые (Actinidiaceae).

Ботаническое описание

Актинидия деликатесная — крупная лиана или вьющийся кустарник, достигающий 9 м в высоту. Листья опадающие, очерёдные, на длинных черешках, 7,5—12,5 см длиной, яйцевидные или почти округлые в очертании, с выемчатым основанием. Молодые листья покрыты красноватым опушением, взрослые листья с верхней стороны ярко-зелёные, с нижней — бледноватые, с заметными жилками.

Цветки ароматные, обычно обоеполые, реже однополые, появляются в пазухах листьев одиночно или в группах по три. Венчик сначала белый, затем, при распускании лепестков, желтеющий. Тычинки многочисленные во всех цветках, однако в женских цветках они стерильны.

Плоды продолговато-яйцевидные до почти шаровидных, обычно 5—6 см в диаметре, коричневые, густоволосистые. Мякоть зелёная, реже жёлтая, белая или буроватая. Семена мелкие, чёрные или тёмно-фиолетовые.

Ареал

В естественных условиях актинидия произрастает в горных лесах на территории китайских субъектов Чунцин, Ганьсу, Гуанси, Гуйчжоу, Хэнань, Хубэй, Цзянси, Шэньси, Сычуань и Юньнань.

Значение

 src=
Плоды киви
Основная статья: Киви (фрукт)

Актинидия деликатесная — основной вид, используемый для выведения сортов киви. До начала XX века растение выращивалось исключительно в Китае, затем было завезено в Новую Зеландию. В 1940-х годах началось промышленное выращивание киви в Новой Зеландии. В настоящее время по выращиванию киви вне Китая лидирует Италия.

Таксономия

Синонимы

 • Actinidia chinensis var. deliciosa (A.Chev.) A.Chev., 1941
 • Actinidia chinensis var. hispida C.F.Liang, 2006
 • Actinidia latifolia var. deliciosa A.Chev., 1940basionym

Примечания

 1. Об условности указания класса двудольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Двудольные».
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

Актинидия деликатесная: Brief Summary ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию

Актини́дия деликате́сная (лат. Actinídia deliciósa) — вид двудольных цветковых растений, включённый в род Актинидия (Actinidia) семейства Актинидиевые (Actinidiaceae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

美味獼猴桃 ( Chinese )

provided by wikipedia 中文维基百科
二名法 Actinidia deliciosa
C.F.Liang.& A.R.Ferguson.

美味獼猴桃(學名:Actinidia deliciosa;異名:Actinidia chinensis deliciosa)是源產於中國南方的一種植物。野生的美味獼猴桃生長在海拔600到2000公尺的地方。

水果

主条目:奇異果

參考文獻

腳注
 • 《台灣蔬果實用百科第三輯》,薛聰賢 著,薛聰賢出版社,2003年
引用
 src= 维基共享资源中相关的多媒体资源:Actinidia deliciosa
 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
维基百科作者和编辑

美味獼猴桃: Brief Summary ( Chinese )

provided by wikipedia 中文维基百科

美味獼猴桃(學名:Actinidia deliciosa;異名:Actinidia chinensis deliciosa)是源產於中國南方的一種植物。野生的美味獼猴桃生長在海拔600到2000公尺的地方。

license
cc-by-sa-3.0
copyright
维基百科作者和编辑