dcsimg

Wyka kaszubska ( Polish )

provided by wikipedia POL

Wyka kaszubska (Vicia cassubica L.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Określenie "kaszubska" pochodzi od Kaszub. Gatunek ten występuje jednak nie tylko na Kaszubach, lecz także w prawie całej Europie oraz w Azji Zachodniej i na Kaukazie[2]. W Polsce jest średnio pospolita na całym obszarze kraju[3].

Morfologia

Łodyga
Naga lub krótkoowłosiona, wzniesiona lub pnąca się, o długości około 30-60 cm.
Liście
Parzystopierzaste, złożone z 8-12 par eliptycznych listków. Ich krótkie i liczne nerwy boczne wyrastające pod kątem 45° do nerwu głównego są siatkowato połączone. Przylistki całobrzegie. Kwitnie od czerwca do lipca.
Kwiaty
Zebrane w grona składające się z 5-14 purpurowofioletowych motylkowych kwiatów, których korona ma długość 12-15 mm. Ich żagielek ma przynajmniej taką długość, jak paznokieć. Grona krótsze są od liści, z kąta których wyrastają.
Owoc
Jajowato-rombowate strąki o długości ok. 1,5 cm zawierające zwykle 1-2 nasiona.

Biologia i ekologia

Bylina, hemikryptofit. Siedlisko: świetliste lasy i zarośla. Kwitnie od maja do czerwca. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Agrimonio-Vicietum cassubicae[4].

 src=
Wyka kaszubska

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-26].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-01].
  3. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  4. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.

Bibliografia

  1. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Wyka kaszubska: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Wyka kaszubska (Vicia cassubica L.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Określenie "kaszubska" pochodzi od Kaszub. Gatunek ten występuje jednak nie tylko na Kaszubach, lecz także w prawie całej Europie oraz w Azji Zachodniej i na Kaukazie. W Polsce jest średnio pospolita na całym obszarze kraju.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL