Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
Kieli
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
fi
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Life
»
…
»
Metazoa
»
…
»
Selkärankaiset
»
…
»
Suomumatelijat
»
Serpentes
»
…
Life
»
Cellular
»
Aitotumaiset
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Kaksikylkiset
»
Jälkisuiset
»
Selkäjänteiset
»
Selkärankaiset
»
Leualliset Selkärankaiset
»
Luukalat
»
Varsieväiset Kalat
»
Tetrapoda
»
Amniota
»
Matelijat
»
Diapsida
»
Lepidosauromorpha
»
Lepidosauria
»
Suomumatelijat
»
Serpentes
»
Alethinophidia
«
Kilpipyrstökäärmeet
Uropeltidae Müller 1832
kerää
yleiskatsaus
tiedot
media
artikkelit
kartat
nimet
Tieteelliset nimet
Ensisijaiset nimet
Uropeltidae Müller 1832
Heimo, tunnustanut
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Reference taxon from Integrated Taxonomic Information System (ITIS)
Uropeltidae
Heimo, tunnustanut
wikipedia 中文维基百科
,
wikipedia POL
,
wikipedia VI
,
wikipedia CZ
,
wikipedia FI
,
wikipedia NO
,
wikipedia RO
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
wikipedia ID
,
wikipedia EU
,
wikipedia LT
,
wikipedia ET
,
wikipedia BR
,
wikipedia LA
,
wikipedia LA
,
wikipedia MS
,
NCBI
,
wikipedia emerging languages
,
EOL authors
,
GBIF classification
,
NCBI GGBN GBIF BHL BOLDS data coverage
,
wikidata_hierarchy tar gz
,
wikipedia DE
,
wikipedia ES
,
wikipedia IT
,
wikipedia PT
,
wikipedia FR
,
wikipedia 한국어 위키백과
,
Catalogue of Life 7 February 2023
,
wikipedia EN
,
Wikidata Common Names
,
Wikipedia (inferred records)
,
Wikimedia Commons
,
Barcode of Life Data Systems
, and
Global Biotic Interactions
Uropeltidae
Tunnustanut
ReptileDB
,
Australia Species List
,
India Species List
,
Sri Lanka Species List
,
English Vernaculars for Landmark Taxa
,
Arabian Sea Species List
,
Indian Ocean Species List
,
North Pacific Species List
,
Furui 2020
, and
GANS 1975
Uropeltidae Müller 1832
Heimo, tunnustanut
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
and
Dynamic Hierarchy Version 2.2 - Test
Vaihtoehtoiset nimet
Coloburus Dumeril 1851
Doubtful taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Dapatnaya Kelaart 1854
Doubtful taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Mytilia Gray 1858
Doubtful taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Pseudoplectrurus Boulenger 1890
Doubtful taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Siluboura Gray 1845
Doubtful taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Uropeltidae
Harvest ancestor taho(je)n
Wildfinder (WWF)
,
GBIF national node type records UK
,
GBIF national node type records France
,
GBIF nat'l node type records Netherlands
,
GBIF national node type records Germany
,
IUCN
,
iDigBio type specimen records
,
iDigBio type specimen records
,
Paleobiology Database
,
Animal Diversity Web Traits and images
,
iNaturalist
,
Harvard Museum of Comparative Zoology
,
Anderson and Wiens 2017
,
TreatmentBank
,
Global Biotic Interactions
, and
Global Biotic Interactions
mukaan
Wallia Werner 1925
Doubtful taho(je)n
GBIF classification
mukaan
Kansankieliset nimet
suomi
Kilpipyrstökäärmeet
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
Indonesia
Ular ekor perisai
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
Japani
ミジカオヘビ科
ensisijainen
Tunnustanut
Furui 2020
,
Wikidata Common Names
, and
admin
Korea
가시꼬리뱀과
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
Liettua
Skydauodegės gyvatės
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
Serbia
Змије са штитастим репом
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
Tšekki
krátkorepovití
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
Unkari
pajzsosfarkú kígyófélék
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
arabia
غنفريات
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
bulgaria
щитоопашни змии
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
englanti
shield-tailed snakes
ensisijainen
Tunnustanut
English Vernaculars for Landmark Taxa
and
admin
flaami
schildstaartslangen
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
heprea
אורופלטיים
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
kiina
盾尾蛇科
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
norja
Skjoldhaler
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
persia
دمسپرماران
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
puola
Tarczogonowate
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
ruotsi
Sköldsvansormar
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
saksa
Schildschwänze
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
ukraina
Щитохвості змії
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
valencia
Uropèltid
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
venäjä
Щитохвостые змеи
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
viro
Kilpsabalased
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
Pnb
پینڈی پوچھل سپ
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
Zh Cn
盾尾蛇科
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
Zh Tw
盾尾蛇科
ensisijainen
Tunnustanut
Wikidata Common Names
näytä 23 muuta kieltä
piilota 23 kieltä
Kuratoidut hierarkiat kohteelle Uropeltidae Müller 1832
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Vertebrata
Gnathostomata
Osteichthyes
Sarcopterygii
Tetrapoda
Amniota
Reptilia
Diapsida
Lepidosauromorpha
Lepidosauria
Squamata
Serpentes
Alethinophidia Nopcsa 1923
Uropeltidae Müller 1832
(tämä sivu)
Melanophidium Günther 1864
Platyplectrurus Günther 1868
Plectrurus Duméril & Bibron 1851
Pseudoplectrurus Boulenger 1890
Rhinophis Hemprich 1820
Teretrurus Beddome 1886
Uropeltis Cuvier 1829
Acrochordidae Bonaparte 1831
Aniliidae Stejneger 1907
Anomochilidae Cundall, Wallach & Rossman 1993
Boidae Gray 1825
Bolyeriidae Hoffstetter 1946
Calabariidae Gray 1858
Candoiidae Pyron, Reynolds & Burbrink 2014
Charinidae Gray 1849
Colubridae Oppel 1811
Cylindrophiidae Fitzinger 1843
Elapidae
Erycidae Bonaparte 1831
Homalopsidae Bonaparte 1845
Lamprophiidae Fitzinger 1843
Loxocemidae Cope 1861
Pareidae Romer 1956
Pythonidae Fitzinger 1826
Sanziniidae Romer 1956
Tropidophiidae Brongersma 1951
Viperidae Oppel 1811
Xenodermidae Cope 1900
Xenopeltidae Bonaparte 1845
Xenophidiidae Wallach & Günther 1998
Catalogue of Life 7 February 2023
Biota
Animalia
Chordata
Vertebrata
Gnathostomata
Osteichthyes
Sarcopterygii
Tetrapoda
Amniota
Squamata
Uropeltoidea
Uropeltidae
(tämä sivu)
Melanophidium
Platyplectrurus
Plectrurus
Pseudoplectrurus
Rhinophis
Teretrurus
Uropeltis
Anomochilidae
Cylindrophiidae
Dynamic Hierarchy Version 2.2 - Test
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Vertebrata
Gnathostomata
Osteichthyes
Sarcopterygii
Tetrapoda
Amniota
Reptilia
Diapsida
Lepidosauromorpha
Lepidosauria
Squamata
Serpentes
Alethinophidia Nopcsa 1923
Uropeltidae Müller 1832
(tämä sivu)
Melanophidium Günther 1864
Platyplectrurus Günther 1868
Plectrurus Duméril & Bibron 1851
Pseudoplectrurus Boulenger 1890
Rhinophis Hemprich 1820
Teretrurus Beddome 1886
Uropeltis Cuvier 1829
Acrochordidae Bonaparte 1831
Aniliidae Stejneger 1907
Anomochilidae Cundall, Wallach & Rossman 1993
Boidae Gray 1825
Bolyeriidae Hoffstetter 1946
Calabariidae Gray 1858
Candoiidae Pyron, Reynolds & Burbrink 2014
Charinidae Gray 1849
Colubridae Oppel 1811
Cylindrophiidae Fitzinger 1843
Elapidae
Erycidae Bonaparte 1831
Homalopsidae Bonaparte 1845
Lamprophiidae Fitzinger 1843
Loxocemidae Cope 1861
Pareidae Romer 1956
Pythonidae Fitzinger 1826
Sanziniidae Romer 1956
Tropidophiidae Brongersma 1951
Viperidae Oppel 1811
Xenodermidae Cope 1900
Xenopeltidae Bonaparte 1845
Xenophidiidae Wallach & Günther 1998
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Vertebrata
Gnathostomata
Osteichthyes
Sarcopterygii
Tetrapoda
Amniota
Reptilia
Diapsida
Lepidosauromorpha
Lepidosauria
Squamata
Serpentes
Uropeltidae
(tämä sivu)
Brachyophidium
Melanophidium
Platyplectrurus
Plectrurus
Pseudotyphlops
Rhinophis
Teretrurus
Uropeltis
Acrochordidae
Aniliidae
Anomalepididae
Anomalophiidae
Anomochilidae
Boidae
Bolyeriidae
Colubridae
Cylindrophiidae
Dinilysiidae
Elapidae
Gerrhopilidae
Homalopsidae
Lamprophiidae
Leptotyphlopidae
Loxocemidae
Madtsoiidae
Nigerophiidae
Pachyophiidae
Palaeophiidae
Pareatidae
Pythonidae
Russelophiidae
Simoliophiidae
Tropidophiidae
Typhlopidae
Viperidae
Xenodermatidae
Xenopeltidae
Xenophidiidae
Xenotyphlopidae
GBIF classification
Animalia
Chordata
Reptilia
Squamata
Uropeltidae
(tämä sivu)
Brachyophidium Wall 1921
Melanophidium Günther 1864
Platyplectrurus Günther 1868
Plectrurus Duméril 1851
Plecturus aureus
Plecturus eanaricus
Plecturus guentheri
Plecturus perroteti
Pseudotyphlops Schlegel 1839
Rhinophis Hemprich 1820
Teretrurus Beddome 1886
Uropeltis Cuvier 1829
Aigialosauridae
Aiolosaurus Gao & Norell 2000
Altanteius Alifanov 1993
Anchaurosaurus Keqin & Lianhai 1995
Anomalepididae
Anomalophiidae
Anqingosaurus Hou 1976
Aphanizocnemus Dal Sasso & Pinna 1997
Araeosaurus Seeley 1881
Ardeosauridae
Arretosauridae
Baabdasaurus Arnold, Azar, Ineich & Nel 2002
Balnealacerta Evans 1998
Barungoia Alifanov 1993
Bavarisauridae
Bellairsia Evans 1998
Bharatagama Evans, Prasad & Manhas 2002
Bipedidae
Boidae
Bolyeriidae
Bothriagenys Nydam 2002
Carlesia von Huene 1931
Carolinidae
Chamaeleontidae
Conantophis Holman & Harrison 2000
Cretagama Alifanov 1996
Crotalidae
Cuencasaurus Richter 1994
Dimekodontosaurus Nydam 2002
Dinilysiidae
Diplodactylidae
Dipsadidae
Dolichosauridae
Dzhadochtosaurus Alifanov 1993
Erycidae
Eublepharidae
Flaviagama Alifanov 1989
Gobekko Borsuk-Bialynicka 1990
Goinophis Holman 1976
Gurvansaurus Alifanov 1993
Gymnophthalmidae
Headonophis Holman 1993
Hodzhakulia Nessov 1985
Hoplocercidae
Hoyalacerta Evans & Barbadillo 1999
Huehuecuetzpalli Reynoso 1998
Hydrophiidae
Hymenosaurus Gao & Norell 2000
Hyporhinidae
Isodontosauridae
Jeholacerta Ji & Ren 1999
Kuehneosauridae
Lacertipus Haubold 1971
Lanthonotidae
Lapparantophiidae
Lapparentopheidae
Laticaudidae
Leiosauridae
Litakis Estes 1964
Loxocemidae
Macrocephalosauridae
Madtsoiidae
Mimeosaurus Gilmore 1943
Morunasius Alifanov 1996
Mosasauridae
Myrmecodaptria Gao & Norell 2000
Oligodontosauridae
Olindalacerta Evans & Yabumoto 1998
Ornatocephalus Weber 2004
Oxiella Evans 1998
Pachygenys Gao & Cheng 1999
Pachyophiidae
Paliguanidae
Paramacellodidae
Parameiva Alifanov 1993
Parasaniwidae
Parasaurillus Evans & Searle 2002
Paravaranidae
Pareidae
Parmeosaurus Gao & Norell 2000
Parviraptor Evans 1994
Phrynosomimus Alifanov 1996
Polrussia Borsuk-Bialynicka & Alifanov 1991
Procerophis Rage, Folie, Rana, Singh, Rose & Smith 2008
Prodenteia Alifanov 1993
Protagras Cope 1872
Pythonidae
Russelophiidae
Sakurasaurus Evans & Manabe 1999
Saurosternidae
Scandensia Evans & Barbadillo 1998
Stypodontosaurus Gao & Fox 1996
Tarratosaurus Broschinski & Sigogneau-Russell 1996
Teilhardosaurus Shikama 1942
Tepexisaurus Reynoso & Callison 2000
Tethysaurus Bardet, Suberbiola & Jalil 2003
Thaumastophis Rage, Folie, Rana, Singh, Rose & Smith 2008
Trogonophidae
Vectophis Rage & Ford 1980
Xenodermidae
186 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
Animalia
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Vertebrata
Gnathostomata
Tetrapoda
Reptilia Laurenti 1768
Squamata Oppel 1811
Serpentes Linnaeus 1758
Alethinophidia Nopcsa 1923
Uropeltidae Müller 1832
(tämä sivu)
Melanophidium Günther 1864
Platyplectrurus Günther 1868
Plectrurus A. M. C. Duméril & Bibron ex A. M. C. Duméril & A. H. A. Duméril 1851
Pseudoplectrurus Boulenger 1890
Rhinophis Hemprich 1820
Teretrurus Beddome 1886
Uropeltis Cuvier 1829
Acrochordidae Bonaparte 1831
Aniliidae Stejneger 1907
Anomochilidae Cundall, Wallach & Rossman 1993
Boidae Gray 1825
Bolyeriidae Hoffstetter 1946
Calabariidae Gray 1858
Candoiidae Pyron, Reynolds & Burbrink 2014
Charinidae Gray 1849
Colubridae Oppel 1811
Cylindrophiidae Fitzinger 1843
Elapidae F. Boie 1827
Erycidae Bonaparte 1831
Homalopsidae Bonaparte 1845
Lamprophiidae Fitzinger 1843
Loxocemidae Cope 1861
Pareidae Romer 1956
Pythonidae Fitzinger 1826
Sanziniidae Romer 1956
Tropidophiidae Brongersma 1951
Viperidae Oppel 1811
Xenodermidae Cope 1900
Xenopeltidae Bonaparte 1845
Xenophidiidae Wallach & Günther 1998
IUCN
Animalia
Chordata
Reptilia
Squamata
Uropeltidae
(tämä sivu)
Brachyophidium rhodogaster Wall 1921
Melanophidium bilineatum Beddome 1870
Melanophidium khairei Gower, Giri, Captain & Wilkinson 2016
Melanophidium punctatum Beddome 1871
Melanophidium wynaudense (Beddome 1863)
Platyplectrurus madurensis Beddome 1877
Platyplectrurus trilineatus (Beddome 1867)
Plectrurus aureus Beddome 1880
Plectrurus guentheri Beddome 1863
Plectrurus perroteti Duméril, Bibron & Duméril 1854
Pseudoplectrurus canaricus (Beddome 1870)
Rhinophis blythii Kelaart 1853
Rhinophis dorsimaculatus Deraniyagala 1941
Rhinophis drummondhayi Wall 1921
Rhinophis erangaviraji Wickramasinghe, Vidanapathirana, Wickramasinghe & Ranwella 2009
Rhinophis fergusonianus Boulenger 1896
Rhinophis goweri Aengals & Ganesh 2013
Rhinophis homolepis Hemprich 1820
Rhinophis lineatus Gower & Maduwage 2011
Rhinophis melanogaster (Gray 1858)
Rhinophis oxyrhynchus (Schneider 1801)
Rhinophis philippinus (Cuvier 1829)
Rhinophis phillipsi (Nicholls 1929)
Rhinophis porrectus Wall 1921
Rhinophis punctatus Müller 1832
Rhinophis roshanpererai Wickramasinghe, Vidanapathirana, Rajeev & Gower 2017
Rhinophis saffragamus (Kelaart 1853)
Rhinophis sanguineus Beddome 1863
Rhinophis travancoricus Boulenger 1893
Rhinophis tricoloratus Deraniyagala 1975
Rhinophis zigzag Gower & Maduwage 2011
Teretrurus sanguineus (Beddome 1867)
Uropeltis arcticeps (Günther 1875)
Uropeltis beddomii (Günther 1862)
Uropeltis bhupathyi Jins, Sampaio & Gower 2018
Uropeltis bicatenata (Günther 1864)
Uropeltis broughami (Beddome 1878)
Uropeltis ceylanica Cuvier 1829
Uropeltis dindigalensis (Beddome 1877)
Uropeltis ellioti (Gray 1858)
Uropeltis grandis (Beddome 1867)
Uropeltis liura (Günther 1875)
Uropeltis macrolepis (Peters 1862)
Uropeltis macrorhyncha (Beddome 1877)
Uropeltis maculata (Beddome 1878)
Uropeltis madurensis (Beddome 1878)
Uropeltis myhendrae (Beddome 1886)
Uropeltis nitida (Beddome 1878)
Uropeltis ocellata (Beddome 1863)
Uropeltis petersi (Beddome 1878)
Uropeltis phipsonii (Mason 1888)
Uropeltis pulneyensis (Beddome 1863)
Uropeltis rubrolineata (Günther 1875)
Uropeltis rubromaculata (Beddome 1867)
Uropeltis shorttii (Beddome 1863)
Uropeltis woodmasoni (Theobald 1876)
Acrochordidae
Agamidae
Amphisbaenidae
Anguidae
Aniliidae
Anniellidae
Anomalepididae
Anomochilidae
Atractaspididae
Bipedidae
Boidae
Bolyeridae
Calamariidae
Carphodactylidae
Chamaeleonidae
Colubridae
Cordylidae
Corytophanidae
Crotaphytidae
Cyclocoridae
Cylindrophiidae
Dactyloidae
Dibamidae
Diplodactylidae
Dipsadidae
Elapidae
Eublepharidae
Gekkonidae
Gerrhopilidae
Gerrhosauridae
Grayiidae
Gymnophthalmidae
Helodermatidae
Homalopsidae
Hoplocercidae
Iguanidae
Lacertidae
Lamprophiidae
Lanthanotidae
Leiosauridae
Leptotyphlopidae
Liolaemidae
Loxocemidae
Natricidae
Opluridae
Pareidae
Phrynosomatidae
Phyllodactylidae
Polychrotidae
Prosymnidae
Psammophiidae
Pseudaspididae
Pseudoxenodontidae
Pseudoxyrhophiidae
Pygopodidae
Pythonidae
Rhineuridae
Scincidae
Shinisauridae
Sibynophiidae
Sphaerodactylidae
Teiidae
Trogonophidae
Tropidophiidae
Tropiduridae
Typhlopidae
Varanidae
Viperidae
Xantusiidae
Xenodermidae
Xenopeltidae
Xenophiidae
Xenosauridae
NCBI
root
cellular organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Eumetazoa
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Craniata
Vertebrata
Gnathostomata
Teleostomi
Euteleostomi
Sarcopterygii
Dipnotetrapodomorpha
Tetrapoda
Amniota
Sauropsida
Sauria
Lepidosauria
Squamata
Bifurcata
Unidentata
Episquamata
Toxicofera
Serpentes
Henophidia
Uropeltidae
(tämä sivu)
Brachyophidium
Melanophidium
Platyplectrurus
Plectrurus
Pseudoplectrurus
Pseudotyphlops
Rhinophis
Teretrurus
Uropeltis
Aniliidae
Anomochilidae
Boidae
Bolyeridae
Cylindrophiidae
Loxocemidae
Pythonidae
Tropidophiidae
Xenopeltidae
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Unikonta
Opisthokonta
Holozoa
Filozoa
Apoikozoa
Animalia
Eumetazoa
Bilateria
Deuterostomia
Chordata
Olfactores
Craniata
Vertebrata
Gnathostomata
Osteichthyes
Sarcopterygii
Dipnotetrapodomorpha
Tetrapodomorpha
Tetrapoda
Reptiliomorpha
Amniota
Sauropsida
Reptilia
Eureptilia
Romeriida
Diapsida
Neodiapsida
Sauria
Lepidosauromorpha
Lepidosauria
Squamata
Episquamata
Toxicofera
Ophidia
Serpentes
Alethinophidia
Uropeltidae
(tämä sivu)
Brachyophidium
Melanophidium
Platyplectrurus
Plectrurus
Pseudoplectrurus
Pseudotyphlops
Rhinophis
Silybura
Teretrurus
Uropeltis
Aniliidae
Anilioidea
Anomochilidae
Bolyeriidae
Booidea
Caenophidia
Calabariidae
Charinidae
Colombophis
Cylindrophiidae
Loxocemidae
Natricidae
Nigerophiidae
Pythonidae
Pythonoidea
Simoliopheoidea
Tropidophiidae
Xenopeltidae
Xenophiidae