dcsimg
Image of Striped Goosefoot
Creatures » » Plants » » Dicotyledons » » Amaranth Family »

Striped Goosefoot

Chenopodium strictum Roth

Komosa wzniesiona ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Komosa wzniesiona, komosa sztywna[3], komosa prążkowana[4] (Chenopodium strictum Roth.) – gatunek rośliny jednorocznej zaliczany w różnych systemach klasyfikacyjnych do rodziny komosowatych lub szarłatowatych[1].

Rozmieszczenie geograficzne

Rodzimy obszar jego występowania to Azja Środkowa. W Europie po raz pierwszy jego występowanie odnotowano w XIX wieku, w Polsce w Toruniu w 1891 roku. Rozprzestrzenił się głównie w okresie II wojny światowej i potem, na gruzowiskach powstałych podczas działań wojennych[5]. Obecnie w Ameryce Północnej, Europie i Azji jest szeroko rozprzestrzeniony, występuje także w niektórych regionach Afryki i Ameryki Południowej[6]. W Polsce jest gatunkiem obcego pochodzenia[7], obecnie dość częstym[4].

Morfologia

Pokrój
Młode pędy są białomączyste, rzadko czerwono nabiegłe[4].
Łodyga
Wzniesiona, o wysokości zazwyczaj do 80 cm, ale w dobrych warunkach nawet do 150 cm, podłużnie prążkowana, oliwkowozielona lub sinozielona, czasami czerwono nabiegła[5].
Liście
O długości do 7 cm, dolne rombowojajowate, górne wydłużone, lancetowate lub eliptyczne. Są ciemnozielone, ale ich brzegi mają czerwonofioletowe zabarwienie, są nieregularnie ząbkowane lub równe[5].
Kwiaty
Kwiatostan złożony, wyrastający na łodyżkach w kątach liści. Drobne, zielonawe kwiaty, wyrastają w kłębikach, które z kolei tworzą wiechę lub kłos. Kwiaty promieniste, bez podkwiatków. Zbudowane są z 5 działek okwiatu, 1 słupka i 5 pręcików. Działki ciemnozielone z szerokim, białym obrzeżem, eliptyczne i zrośnięte nasadami[5].
Owoc
Jednonasienne drobne orzechy otoczone żółtawym i zmięśniałym perykarpem. Zawierają mniej więcej okrągłe spłaszczone nasiono o średnicy do 1,2 mm. Jest ono czarne, lśniące, gładkie i posiada promieniste żyłki [5].
Gatunki podobne
Często jest nieodróżniana od komosy białej (Chenopodium album)[4].

Biologia i ekologia

Rozwój
Roślina jednoroczna. Kwitnie zwykle od czerwca do sierpnia, czasami od czerwca do października[5].
Siedlisko
Głównie siedliska ruderalne: nieużytki, niezagospodarowane tereny miejskie, gruzowiska, tereny kolejowe, przemysłowe i portowe. Czasami występuje także na polach uprawnych jako chwast. Gatunek charakterystyczny dla zespołu roślinności Chenopodietum stricti[8].
Genetyka
Liczba chromosomów 2n = 36 (54). Tworzy mieszańce z komosą białą (Chenopodium × pseudostriatum) i komosą kalinolistną[4].

Przypisy

  1. a b Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  2. The Plant List. [dostęp 2018-02-22].
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  4. a b c d e Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  5. a b c d e f Barbara Sudnik-Wójcikowska: Rośliny synantropijne. Warszawa: Multico, 2011. ISBN 978-83-7073-514-2. OCLC 948856513.
  6. Discover Life Maps. [dostęp 2018-02-22].
  7. Gatunki obce w Polsce. [dostęp 2018-02-22].
  8. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Komosa wzniesiona: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Komosa wzniesiona, komosa sztywna, komosa prążkowana (Chenopodium strictum Roth.) – gatunek rośliny jednorocznej zaliczany w różnych systemach klasyfikacyjnych do rodziny komosowatych lub szarłatowatych.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL