dcsimg

Judino uho ( Croatian )

provided by wikipedia hr Croatian
Auricularia auricula-judae
Vidi predložak mikomorfokvir koji generira sljedeći popis
Mikološke karakteristike src= gladak himenij src= klobuk bez posebnosti  src= himenijski dodatak nije prikladan  src= nedostaje stručak  src= otisak spora je bijel  src= ekologija je saprotrofna  src= jestivost: odlična

Judino uho (sinonim Auricularia auricula, Hirneola auricula-judae) šumska je gljiva koja raste na trulim deblima bazge.

Opis

Ova mekana gljiva nalikuje na uho i grimizne je do tamnosmeđe boje, a živi na starijim, trulim deblima bazge. Zapravo, prema vjerovanju, Juda se objesio o bazgino drvo, pa otuda naziv za ovu gljivu.

Kinezi je nazivaju „uho drveta“, „drveno uho“ (木耳) ili „uho crnog drveta“ (黑木耳), a Japanci „drvena meduza“ (キクラゲ).

Uporaba

 src=
Posebno dobro razvijen primjerak.

Ova vrsta, kao i njoj srodne, se koristi u azijskom kulinarstvu već više od 1000 godina (obično osušena i samljevena u prah). Mogu se jesti svježe ili sušene. Ipak, najčešće se koristi kao dodatak juhi ili nekom kineskom jelu. Hranjiva vrijednost potječe od značajnog sadržaja bjelančevina, ugljikohidrata i minerala kao što su kalcij, fosfor i željezo. Judino uho je blagog okusa, te također blagog specifičnog mirisa.

Osim u kulinarstvu, rabi se i u kineskoj narodnoj medicini, kao lijek za poboljšanje rada krvotoka, liječenje krvarenja iz hemoroida i maternice, kod krvavih stolica i proljeva. Ljekovitost ove vrste je i znanstveno potvrđena.

Poznato je da se ne smije jesti u količini većoj od 150 g tjedno (svježe gljive) ili 15 g (sušene gljive), jer može izazvati neželjene posljedice.

Farmakologija

Auricularia auricula-judae bila je cilj istraživanja vezanih za medicinski potencijal iste.Po jednom istraživanju iz 1980'tih godina neki od spojeva izoliranih iz spomenute pokazali su izrazit antitumorni potencijal u eksperimentu na miševima kojima je implantiran sarkom 180 .[1] Ovo se kosi sa ranijim istraživanjima po kojima gljiva ne posjeduje nikakovu ljekovitost.[2] Nadalje polisaharidi izolirani iz gljive pokazali su i hipoglikemički efekt.[3]

Iz gljive je izolirana i supstanca koja ima antikoagulirajuća svojstva.[4]Druga studija pokazala je da se iz gljive mogu dobiti i supstance koje snižavaju loš kolesterol.[5] [5]

Galerija

Dodatna literatura

Tango Style Mushroom icon.svg Molimo pročitajte kojih se temeljnih pravila kod branja i pripravljanja gljiva treba pridržavati i upozorenje o korištenju Wikipedije na vlastitu odgovornost.
Ne berite gljive bez savjeta stručnjaka i ne provodite liječenje bez konzultiranja liječnika!

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori i urednici Wikipedije
original
visit source
partner site
wikipedia hr Croatian

Judino uho: Brief Summary ( Croatian )

provided by wikipedia hr Croatian

Judino uho (sinonim Auricularia auricula, Hirneola auricula-judae) šumska je gljiva koja raste na trulim deblima bazge.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori i urednici Wikipedije
original
visit source
partner site
wikipedia hr Croatian