dcsimg

Titanoeca spominima ( Polish )

provided by wikipedia POL

Titanoeca spominimagatunek pająka z rodziny podkamieniakowatych.

Gatunek ten opisany został w 1866 roku przez Władysława Taczanowskiego jako Amaurobius spominimus. Opisu dokonał na podstawie okazów odłowionych w 1865 roku w Warszawie „na piaskach za Pragą”[1].

Pająk ten osiąga od 2,9 do 4,6 mm długości ciała[2]. Karapaks ma żółtawobrązowy[3] do pomarańczowobrązowego[2], z przodu nieco ciemniejszy. Rudobrązowe z ciemniejszymi bokami szczękoczułki mają po 3 ząbki na krawędziach przednich i po 2 na tylnych. Sternum ma kolor żółtawobrązowy[3] do szarego[2] i na brzegach jest ciemniejsze. Odnóża są jasnobrązowawe[3] do brązowych, z wierzchu szaro pociemniałe[2]. Opistosoma (odwłok) może mieć wierzch od szarobrązowego[3] przez ciemnoszary po czarny[2]. Kądziołki przędne są ciemnobrązowo ubarwione[3].

Nogogłaszczki samca mają golenie o dwóch apofizach: prolateralnej z wciętym szczytem oraz dorsalnej z długim kolcem i trójkątnym wierzchołkiem. Przewód nasienny tworzy w tegulum pętlę skierowaną dogrzbietowo. Konduktor ma ostrogę z wąskim czubkiem[3]. Płytka płciowa samicy ma szczelinowate, niekiedy robiące wrażenie trójkątnych otwory kopulacyjne[2][3]. Zbiorniki nasienne mają zaokrąglony kształt[3].

Pająk znany z Niemiec, Austrii, Szwecji, Finlandii, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Albanii i Rosji[4][2]. Preferuje siedliska ciepłe, piaszczyste, skąpo porośnięte, gdzie bytuje pod kamieniami[2][3]. Osobniki dojrzałe aktywne są od kwietnia[2] do początku września[3].

Przypisy

  1. W. Taczanowski. Spis pajaków zebranych w okolicach Warszawy w ciągu roku 1865. „Wykaz Szkoly Glownej Warszawskiego”. 5, s. 1-14, 1866.
  2. a b c d e f g h i Wolfgang Nentwig, Theo Blick, Daniel Gloor, Ambros Hänggi, Christian Kropf: Titanoeca spominima. W: Araneae. Spiders of Europe. Version 07.2018 [on-line]. Universität Bern. [dostęp 2018-08-03].
  3. a b c d e f g h i j S. Almquist. Swedish Araneae, part 2--families Dictynidae to Salticidae. „Insect Systematics & Evolution, Supplement”. 63, s. 285-601, 2006.
  4. Titanoeca spominima. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-08-03].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Titanoeca spominima: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Titanoeca spominima – gatunek pająka z rodziny podkamieniakowatych.

Gatunek ten opisany został w 1866 roku przez Władysława Taczanowskiego jako Amaurobius spominimus. Opisu dokonał na podstawie okazów odłowionych w 1865 roku w Warszawie „na piaskach za Pragą”.

Pająk ten osiąga od 2,9 do 4,6 mm długości ciała. Karapaks ma żółtawobrązowy do pomarańczowobrązowego, z przodu nieco ciemniejszy. Rudobrązowe z ciemniejszymi bokami szczękoczułki mają po 3 ząbki na krawędziach przednich i po 2 na tylnych. Sternum ma kolor żółtawobrązowy do szarego i na brzegach jest ciemniejsze. Odnóża są jasnobrązowawe do brązowych, z wierzchu szaro pociemniałe. Opistosoma (odwłok) może mieć wierzch od szarobrązowego przez ciemnoszary po czarny. Kądziołki przędne są ciemnobrązowo ubarwione.

Nogogłaszczki samca mają golenie o dwóch apofizach: prolateralnej z wciętym szczytem oraz dorsalnej z długim kolcem i trójkątnym wierzchołkiem. Przewód nasienny tworzy w tegulum pętlę skierowaną dogrzbietowo. Konduktor ma ostrogę z wąskim czubkiem. Płytka płciowa samicy ma szczelinowate, niekiedy robiące wrażenie trójkątnych otwory kopulacyjne. Zbiorniki nasienne mają zaokrąglony kształt.

Pająk znany z Niemiec, Austrii, Szwecji, Finlandii, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Albanii i Rosji. Preferuje siedliska ciepłe, piaszczyste, skąpo porośnięte, gdzie bytuje pod kamieniami. Osobniki dojrzałe aktywne są od kwietnia do początku września.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL