dcsimg
Image of purple hellebore
Creatures » » Plants » » Dicotyledons » » Buttercup Family »

Purple Hellebore

Helleborus purpurascens Waldst. & Kit.

Qırmızımtıl şaxtagülü ( Azerbaijani )

provided by wikipedia AZ

Qırmızımtıl şaxtagülü (lat. Helleborus purpurascens) — qaymaqçiçəyikimilər fəsiləsinin şaxtagülü cinsinə aid bitki növü.

Təbii yayılması

Botaniki təsviri

Ekologiyası

Azərbaycanda yayılması

İstifadəsi

Ədəbiyyat

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visit source
partner site
wikipedia AZ

Qırmızımtıl şaxtagülü: Brief Summary ( Azerbaijani )

provided by wikipedia AZ

Qırmızımtıl şaxtagülü (lat. Helleborus purpurascens) — qaymaqçiçəyikimilər fəsiləsinin şaxtagülü cinsinə aid bitki növü.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visit source
partner site
wikipedia AZ

Čemeřice nachová ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis

Jedná se asi 15–30 cm vysokou vytrvalou bylinu se silným podzemním oddenkem.[2] Na bázi jsou většinou dva přízemní listy, které jsou dlouze řapíkaté, s řapíky asi 20–30 cm dlouhými, listy jsou nepřezimující.[3] Čepel je dlanitě členěná, úkrojky jsou kopinaté, členěné, na okraji hrubě pilovité, pouze na bázi celokrajné.[3] Květy jsou velké, rostliny kvetou brzy na jaře, v březnu až v dubnu.[2] Kališních lístků je 5, jsou pataloidní, tedy napodobují korunu a jsou někdy interpretovány jako okvětí.[3] Jsou nápadně zbarvené, červenofialové. Korunní lístky jsou přeměněny na nektária, kterých je 15–20. Tyčinek je mnoho, 50 nebo i více. Plodem je měchýřek, měchýřky jsou asi 2–2,5 cm dlouhé, kýlnaté a jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozómů je 2n=32.[2]

Rozšíření

Čemeřice nachová je původní ve východní Evropě, je udávána jako původní ze Slovenska, Ukrajiny, Maďarska, Rumunska a býv. Jugoslávie.[4][5] V České republice je jen pěstovaná na zahrádkách jako okrasná jarní bylina. Ve volné přírodě ji můžeme potkat na východním Slovensku, udávána např. z Čergova, Ondavské vrchoviny, Bukovských vrchů nebo Vihorlatu.[2]

Reference

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. a b c d HROUDA, Lubomír. Helleborus L. In: KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 111. (česky)
  3. a b c CHRTKOVÁ, Anna. Helleborus L.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 374-378. (česky)
  4. Flora Europaea. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky)
  5. DOSTÁL, Josef. Nová Květena ČSSR, vol. 1. Praha: Academia, 1989. (česky)
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Čemeřice nachová: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Ciemiernik czerwonawy ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Ciemiernik czerwonawy, ciemiernik purpurowy (Helleborus purpurascens Waldst. & Kit.) – gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych.

Rozmieszczenie geograficzne

W zasięgu ogólnym ciemiernik purpurowy uważany był, niezbyt precyzyjnie, za gatunek endemiczny dla Karpat lub Karpat Wschodnich[2][3]. Ściślej uznać go należy za subendemit dacki[4][5] z głównymi ośrodkami występowania w Karpatach Południowych i Wschodnich, Górach Bihorskich, na Wyżynie Transylwańskiej, Pogórzu Północno-Węgierskim oraz Podolu Zachodnim. Natomiast w Górach Dynarskich i na Bałkanach, skąd podawany jest przez różnych autorów[6][4][7][8], występują raczej zbliżone do niego morfologicznie gatunki sympatryczne jak np.: H. atrorubens (Góry Dynarskie), H. serbicus (Góry Wschodnioserbskie), H. odorus f. purpureiformis (Bałkany). Zgodne jest to z postulatem iż południowa granica zasięgu ciemiernika purpurowego przebiega w Karpatach Południowych[5]. Zagadnienie to wymaga jednak szczegółowych badań.

W Polsce dziko występuje tylko w Bieszczadach Zachodnich na kilku stanowiskach: Małe Jasło, Hyrlata, Worwosoka, Okrąglik, Rypi Wierch, pomiędzy Roztokami Górnymi a Okrąglikiem[9].

Morfologia

Łodyga
Gruba, wzniesiona, o wysokości 15-30 cm. Kłącze ma długowieczne, masywne – pojedyncza rameta (kępa) może osiągnąć średnicę kilkudziesięciu centymetrów. Część podziemna stanowi główną jego biomasę, wobec stosunkowo niewielkiego pędu generatywnego i liści odziomkowych.
Liście
Liście odziomkowe długoogonkowe o blaszce dłoniasto złożonej generalnie z pięciu piłkowanych na krawędziach odcinków, ciemnozielone, o silnej, grubej nerwacji, nieco skórzaste lecz nie zimotrwałe, spodem na nerwach rzadko owłosione. Liście odziomkowe rozpoczynają wzrost mniej więcej w okresie zawiązywania się owoców (maj), a ich parametry: średnica blaszki liściowej, długość ogonka liściowego oraz kształt, zależą od wieku rośliny oraz warunków środowiskowych; w warunkach optymalnych najdłuższy segment osiąga długość 20-25 cm. Górne liście łodygowe są siedzące, z reguły trójklapowe, czasami wtórnie powcinane, długości do 10 cm, choć bywają też zredukowane do jednocentymetrowego błoniastego rąbka.
Kwiaty
Od 1 do kilkunastu na łodydze, zwykle 2-5. Listki okwiatu z zewnątrz są podbarwione fioletowo, wewnątrz liliowosine, w wyższych położeniach górskich wyraźnie ciemniejsze niż w dolinach. Okwiat 5-działkowy, liczne pręciki, słupków zwykle 5, słupkowie apokarpijne. Liczba kwiatów na pędzie oraz liczba słupków i miodników w słupkowiu zmienna osobniczo i populacyjnie, nawet w obrębie klasy wiekowej, czy też wielkościowej.
Owoce, nasiona
Mieszki bez dzióbka z kilkunastoma czarnymi błyszczącymi nasionami, wysypującymi się pod koniec czerwca, nasiona bez elajosomów.
Gatunki podobne
W ogrodach często mylony z ciemiernikiem kaukaskim i ciemiernikiem rdzawoczerwonym oraz ich ozdobnymi hybrydami.

Biologia i ekologia

  • Bylina, hemikryptofit. Jest rośliną o budowie polikormonicznej, stąd w praktyce nie można ustalić granic pojedynczego osobnika (genety). Pęd generatywny rozpoczyna wzrost wczesną wiosną bezpośrednio po ustąpieniu śniegu (marzec-kwiecień). Rozwijające się kwiaty zasadniczo są odporne na przymrozki, które wstrzymują jedynie ich wzrost, natomiast uszkodzenia może powodować marznący deszcz. Kwitnie od lutego do kwietnia.
  • Biotop, wymagania. Spotykany jest zarówno na ubogich, płytkich glebach szkieletowych, jak i na głębokich, bogatych w próchnicę. Preferuje miejsca zasobniejsze w wilgoć, chociaż zdecydowanie unika miejsc silnie wilgotnych. Spotykany jest również na siedliskach ciepłych i nasłonecznionych, lecz tam zazwyczaj nie wytrzymuje konkurencji z roślinnością trawiastą. Występowanie ciemiernika w zbiorowiskach łąkowych związane jest zazwyczaj z umiarkowanym zaburzeniem (np. działalność kretów czy też gryzoni). Rośnie również na dawnych zrębach, gdzie jego trwanie wynika z dużej żywotności i długowieczności. Ciemiernik znosi ocienienie, lecz rosnąc na dnie lasu wykazuje oznaki obniżonej żywotności, słabo kwitnie i owocuje. W ogólnym zasięgu ciemiernik nie jest związany z jakimś określonym zespołem lub piętrem roślinnym. W górach występuje najczęściej w piętrze buczyny, zajmując raczej miejsca prześwietlone – stare osuwiska, skraje zabagnionych polanek, części przygrzbietowe. Spotykany jest też na połoninach, lecz tylko w sąsiedztwie lasu (w ekotonie). Nigdy nie występuje w lasach iglastych, co związane może być z niewystarczającą ilością światła docierającego do dna lasu, brakiem owadów zapylających lub znacznym przesuszeniem i zakwaszeniem ściółki, co uniemożliwia kiełkowanie nasion.
  • Roślina trująca. Ze względu na zawartość alkaloidów w większych ilościach cała roślina jest silnie trująca. Po doustnym spożyciu powoduje duszności, niepokój, skurcze i paraliż[10]. Śmierć następuje w wyniku paraliżu mięśni oddechowych[10].
  • Liczba chromosomów 2n=32[11].

Zagrożenia i ochrona

Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) jest umieszczona w grupie gatunków rzadkich, potencjalnie zagrożonych (kategoria zagrożenia R)[12]. W wydaniu z 2016 roku otrzymała kategorię VU (narażony)[13]. W opracowaniu Polska Czerwona Księga Roślin (2001) nadano mu kategorię zagrożenia LR, czyli niższego ryzyka. W wydaniu z 2014 roku otrzymał kategorię VU (narażony)[14]. Polskie populacje są pod stałą kontrolą. Na najbogatszym w Polsce jego stanowisko w Małym Jaśle liczba osobników ulega zmniejszaniu wskutek zaniechania użytkowania gospodarczego torfowisk, na których on występuje, co powoduje ich zarastanie łanami maliny[9]. Z nasion pobranych z naturalnych stanowisk podjęto uprawę tego gatunku w ogródku przy Bieszczadzkim Parku Narodowym, w Arboretum w Bolestraszycach i w kilku ogrodach botanicznych[9].

Zastosowanie

Ze względu na zawartość alkaloidów (helleboryna i helleborydyna) wyciąg z kłączy był stosowany w medycynie pod nazwą „Rhizoma Hellebori” jako lek przeciwko pasożytom oraz lek nasercowy (działanie zbliżone do digitaliny).

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-07].
  2. Májovský 1956
  3. Szafer & Zarzycki 1977
  4. a b Lacza 1957
  5. a b Soó 1966
  6. Schiffner 1889
  7. Ralska-Jasiewiczowa 1960
  8. Tutin 1964
  9. a b c Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
  10. a b Burkhard Bohne, Peter Dietze: Rośliny trujące: 170 gatunków roślin ozdobnych i dziko rosnących. Warszawa: Bellona, Spółka Akcyjna, 2008. ISBN 978-83-11-11088-5.
  11. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  12. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki: Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kraków: IB PAN, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
  13. Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.
  14. Zarzycki K., Kaźmierczakowa R., Mirek Z.: Polska Czerwona Księga Roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe. Wyd. III. uaktualnione i rozszerzone. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody PAN, 2014. ISBN 978-83-61191-72-8.

Bibliografia

  1. Bochenek, P. 1998. Obserwacje autekologiczne i populacyjne nad Helleborus purpurascens W. & K. (Ranunculaceae). Fragmenta Floristica et Geobotanica Series Polonica 6: xx-xx. Kraków. PL ISSN 1233-0132.
  2. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Ciemiernik czerwonawy: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Ciemiernik czerwonawy, ciemiernik purpurowy (Helleborus purpurascens Waldst. & Kit.) – gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Spânz comun ( Romanian; Moldavian; Moldovan )

provided by wikipedia RO
Regn: Plantae Încrengătură: Magnoliophyta Clasă: Magnoliopsida Ordin: Ranunculales Familie: Ranunculaceae Gen: Helleborus

Spânzul comun (Helleborus purpurascens) este o specie a genului Helleborus, aparținând familiei Ranunculaceae.

Florile sunt actinomorfe (cu simetrie radială), au numeroase stamine dispuse în semicerc, frunzele sunt pedate, fructele multiple (polifolicule) provin dintr-un gineceu apocarp (cu carpele libere), iar colorația petalelor este purpurie, de unde si numele de „purpurascens”. Este o plantă medicinală, utilizată în afecțiunile reumatice și inflamații, dar totodată și otrăvitoare.

Vezi și

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autori și editori
original
visit source
partner site
wikipedia RO

Spânz comun: Brief Summary ( Romanian; Moldavian; Moldovan )

provided by wikipedia RO
Regn: Plantae Încrengătură: Magnoliophyta Clasă: Magnoliopsida Ordin: Ranunculales Familie: Ranunculaceae Gen: Helleborus

Spânzul comun (Helleborus purpurascens) este o specie a genului Helleborus, aparținând familiei Ranunculaceae.

Florile sunt actinomorfe (cu simetrie radială), au numeroase stamine dispuse în semicerc, frunzele sunt pedate, fructele multiple (polifolicule) provin dintr-un gineceu apocarp (cu carpele libere), iar colorația petalelor este purpurie, de unde si numele de „purpurascens”. Este o plantă medicinală, utilizată în afecțiunile reumatice și inflamații, dar totodată și otrăvitoare.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autori și editori
original
visit source
partner site
wikipedia RO

Чемерник червонуватий ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Опис

Прикореневі листки з цілісними або 2—3-роздільними майже до основи гостропилчастими частками. Квіткове стебло розгалужене, з зеленим, іноді червонуватим приквітком. Квітки фіолетово-червонуваті.

Життєвий цикл

Цвіте з березня по квітень, інколи майже з-під снігу.[1]

Поширення та середовище існування

Росте переважно в темнохвойних та букових лісах. Зустрічається рідко у Карпатах, Прикарпатті, західному Лісостепу.

Використання

У коренях і кореневищах містяться глікозиди гелебореїн, гелеборин, гельборсид, що діють на серце.

Завдяки ранньому цвітінню і своєрідній красі квіток чемерник культивують здавна. Внаслідок гібридизації та відбору одержано багато садових форм, які відрізняються від дикорослих видів більшими квітками і яскравим забарвленням. Вони довговічні і ростуть на одному місці багато років. Чемерник має чудовий вигляд у тінистих місцях парків, садів, під рідким деревостаном, у напівтіні, по краях чагарникових і деревних куртин та на кам'янистих гірках. Через красу і принадність їх стало мало в природі, тому чемерники слід розмножувати.

Лікувальні властивості

[icon] Цей розділ потребує доповнення.

Чемерник у легендах

З давніх-давен єгиптянам були відомі лікувальні властивості чемерників. Про них згадується в багатьох легендах. В одній з давньогрецьких легенд говориться про те, що у царя Протея була красуня донька, яка страждала психічним розладом, її взявся вилікувати чемерником один пастух, котрий тривалий час спостерігав дію цієї рослини на худобі. Так, з часів давньої Греції прийшла віра в цілющу силу чемерника при лікуванні психічних захворювань. У наш час наукою підтверджено, що в невеликих дозах чемерник діє заспокійливо на центральну нервову систему. Проте його основна дія на серце.

Культивування

Легко культивувати. В добре підготовлений ґрунт з міжряддям 30 см на глибину до 1 см висівають тільки-но зібране насіння. Сходи з'являються навесні, а зацвітають рослини на третій рік. Рослину можна розмножувати поділом кущів відразу ж після цвітіння.

Див. також

Література

Примітки

  1. Гамуля Ю. Г. Рослини України / за ред. О. М. Утєвської. — X.: Фактор, 2011. — 208 с. — C.84
 src= Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Чемерник червонуватий
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Helleborus purpurascens ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Helleborus purpurascens là một loài thực vật có hoa trong họ Mao lương. Loài này được Waldst. & Kit. mô tả khoa học đầu tiên năm 1803.[1]

Hình ảnh

Chú thích

  1. ^ The Plant List (2010). Helleborus purpurascens. Truy cập ngày 13 tháng 6 năm 2013.

Liên kết ngoài


Hình tượng sơ khai Bài viết về chủ đề phân họ mao lương Ranunculoideae này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Helleborus purpurascens: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Helleborus purpurascens là một loài thực vật có hoa trong họ Mao lương. Loài này được Waldst. & Kit. mô tả khoa học đầu tiên năm 1803.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Морозник красноватый ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию
Царство: Растения
Подцарство: Зелёные растения
Отдел: Цветковые
Надпорядок: Ranunculanae Takht. ex Reveal, 1993
Порядок: Лютикоцветные
Семейство: Лютиковые
Подсемейство: Лютиковые
Триба: Helleboreae DC., 1817
Вид: Морозник красноватый
Международное научное название

Helleborus purpurascens Waldst. & Kit., 1803

Wikispecies-logo.svg
Систематика
на Викивидах
Commons-logo.svg
Изображения
на Викискладе
NCBI 171899EOL 5530558GRIN t:467724IPNI 711362-1TPL kew-2844804

Моро́зник краснова́тый, или Морозник красне́ющий[2] (лат. Helléborus purpuráscens) — вид двудольных цветковых растений, включённый в род Морозник (Helleborus) семейства Лютиковые (Ranunculaceae).

Ботаническое описание

Морозник красноватый — многолетнее травянистое растение с коротким горизонтальным корневищем.

Прикорневые листья с длинными черешками, кожистые, в количестве двух, не перезимовывающие, разделённые на пять-семь продолговатых (10—15 см) листочков, каждый из которых, в свою очередь, 2—5-лопастный примерно до середины, по осевой жилке с нижней стороны, а иногда и по всей нижней поверхности опушённые. Цветоносный стебель до 35 см в высоту, листья на цветоносе значительно короче, чем розеточные[2].

Цветки на стебле правильные, одиночные или по два—три. Околоцветник цветка 4—7 см в диаметре, разделён на пять крупных долей фиолетово-сиреневого или красновато-зеленоватого цвета[3]. Лепестки многочисленные, мелкие, зеленовато-жёлтые, в виде трубчатых нектарников. Столбики пурпурные[2].

Многолистовка из кожистых сросшихся в основании листовок, в каждой из которых содержится по нескольку семян. Семена цилиндрические, бороздчатые, блестящие, чёрно-коричневые, 4—5×1,8—2,2 см[4]. Цветёт в феврале — марте.

Число хромосом 2n = 32.

Распространение и среда обитания

Морозник красноватый родом из Восточной Европы, произрастает в буковых, грабовых, дубовых, чаще разреженных лесах и в зарослях кустарников, разрастающихся после вырубки леса, в западной части Украины (на Карпатах и в Закарпатье). Поднимается в горы до верхней границы леса[2].

При выращивании в садах часто дичает, легко распространяясь[4].

Выдерживает значительное затенение, но предпочитает хорошо освещенные склоны. К почвам нетребователен. Иногда господствует в травяном покрове[2].

Хозяйственное значение и применение

Часто выращивается в качестве декоративного растения по всей Европе. Ценится за раннее весеннее цветение. Выведено несколько декоративных гибридных сортов.

Корни морозника используются в медицине и ветеринарии. В корневищах и корнях содержатся гликозиды, в том числе 0,1% корельборина, действующего на сердце подобно строфантину. Препарат «Корельборин» применяли при хронической недостаточности сердца, сердечной декомпенсации второй и третьей степени[2].

Таксономия

ещё 6 семейств, в том числе Луносемянниковые и Маковые
(согласно Системе APG III) ещё около 15 видов порядок Лютикоцветные род Морозник отдел Цветковые, или Покрытосеменные семейство Лютиковые вид Морозник красноватый ещё 58 порядков цветковых растений
(по Системе APG III) ещё около 60 родов

Синонимы

  • Helleborus baumgartenii (Kováts) Kováts ex Schiffn., 1889
  • Helleborus bocconei Schur, 1866, nom. illeg.
  • Helleborus hunfalvyanus var. purpurascens (Waldst. & Kit.) Kanitz, 1866
  • Helleborus purpurascens var. baumgartenii Kováts, 1846
  • Helleborus purpurascens var. subflagellatus Schur, 1876
  • Helleborus viridis var. purpurascens (Waldst. & Kit.) Kitt., 1844

Примечания

  1. Об условности указания класса двудольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Двудольные».
  2. 1 2 3 4 5 6 Губанов И. А. и др. Дикорастущие полезные растения СССР / отв. ред. Т. А. Работнов. — М.: Мысль, 1976. — С. 214. — 360 с. — (Справочники-определители географа и путешественника).
  3. 1. Helleborus // Flora Europaea / ed. by T. G. Tutin. — II ed. — 1993. — Vol. 1. — P. 251. — ISBN 0-521-41007-X.
  4. 1 2 Bojňanský, V.; Fargašová, A. Atlas of Seeds and Fruits of Central and East-European Flora. — Springer, 2007. — P. 129. — 1046 p. — ISBN 1-4020-5361-4.
 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

Морозник красноватый: Brief Summary ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию

Моро́зник краснова́тый, или Морозник красне́ющий (лат. Helléborus purpuráscens) — вид двудольных цветковых растений, включённый в род Морозник (Helleborus) семейства Лютиковые (Ranunculaceae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии