dcsimg

Nagoć sawinowa ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src=
Cykl rozwojowy nagoci sawinowej

Nagoć sawinowa (Gymnosporangium sabinae (Dicks.) G. Winter) – gatunek grzybów z rodziny rdzowatych (Pucciniaceae)[1]. Wywołuje chorobę zwaną rdzą gruszy[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Pucciniaceae, Pucciniales, Incertae sedis, Pucciniomycetes, Pucciniomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1785 r. J. Dickson nadając mu nazwę Tremella sabinae. Do rodzaju Gymnosporangium przeniósł go w 1805 r. Candolle. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1884 r. H.G. Winter[1].

Synonimy[3]:

  • Aecidium cancellatum Pers. 1792
  • Gymnosporangium fusc DC. 1805
  • Gymnosporangium sabinae (Dicks.) G. Winter 1884) f. sabinae
  • Podisoma juniperi-sabinae Fr. 1832
  • Puccinia juniperi Pers. 1794
  • Roestelia cancellata Rebent. 1804
  • Tremella clavariiformis var. digitata (Hoffm.) Pers. 1801
  • Tremella clavariiformis ? digitata (Hoffm.) Pers. 1801
  • Tremella digitata Hoffm. 1787
  • Tremella fusca DC. 1806
  • Tremella sabinae Dicks. 1785

Rozwój

Jest to pasożyt dwudomowy, czyli taki, który dla pełnego cyklu rozwojowego potrzebuje dwóch gatunków roślin żywicielskich: część rozwoju odbywa na jałowcu sabińskim, a część na gruszach. W rodzinie rdzowatych pełny cykl rozwojowy obejmuje wytwarzanie 5 rodzajów zarodników, G. sabinae wytwarza ich tylko 4 (brak urediniospor), jego cykl rozwojowy jest więc nieco uproszczony[2].

Zimuje w postaci grzybni na pędach jałowca. W Polsce żywicielem tego patogena jest tylko jałowiec sawiński, w innych rejonach może on pasożytować także na innych gatunkach jałowców, niewystępujących w Polsce. Wiosną na pędach jałowca z grzybni rozwijają się telia wytwarzające teliospory. W kwietniu teliospory kiełkują tworząc podstawki. Na podstawkach wytwarzane są drogą płciową bazydiospory dokonujące infekcji na liściach grusz. Przenoszone są przez wiatr na odległość do kilkuset metrów. W miejscach, w których bazydiospory wniknęły do liści grusz powstają pomarańczowe plamy z czarnymi punkcikami – są to spermogonia w których powstają spermacja. Na dolnej stronie liści rozwijają się pod plamami ecja wytwarzające bezpłciowo zarodniki zwane ecjosporami. Jesienią przenoszone przez wiatr ecjospory infekują pędy jałowca sabińskiego i w następnym roku po infekcji rozwijają się w nich teliospory[2][4].

Na pędach jałowca grzybnia G. sabinae może rozwijać się przez wiele lat i co roku wytwarzać nowe generacje teliów. Na liściach gruszy rozwija się tylko od wiosny do jesieni, ale w następnym roku liście mogą być zainfekowane nową generacją teliów. Brak urediniospor powoduje, że nie występują infekcje wtórne[2].

Morfologia

Telia mają żółtą barwę, początkowo poduszeczkowaty, a później stożkowaty kształt i wysokość 4-7 mm. Brązowo pomarańczowe teliospory są 2-komórkowe. Mają rozmiar 38-51.5 × 18,5-25 μm i ścianki o grubości 1,5-2 μm[5]. Stożkowate ecja mają wysokość do 3 mm i średnicę ok. 1 mm (przy podstawie). Ecjospory mają nieregularny, mniej więcej kulisty kształt i rozmiary 27-31× 19-27 μm. Podstawki 4-komórkowe[2].

Gatunki podobne

W Polsce podobne plamy i rożkowate ecja na liściach jarzębiny tworzy nagoć rożkowata (Gymnosporangium cornutum), na liściach jabłoni nagoć trzęsakowata (Gymnosporangium tremelloides), a na liściach głogu Gymnosporangium confusum.

Przypisy

  1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2016-08-08].
  2. a b c d e red.: Selim Kryczyński i Zbigniew Weber: Fitopatologia. Tom 2. Choroby roślin uprawnych. Poznań: PWRiL, 2011, s. 413, 414. ISBN 978-83-09-01077-7.
  3. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2016-08-08].
  4. Marek Grabowski: Choroby drzew owocowych. Kraków: Wyd. Plantpress, 1999. ISBN 83-85982-28-0.
  5. Mycobank. Gymnosporangium sabinae. [dostęp 2016-08-08].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Nagoć sawinowa: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src= Cykl rozwojowy nagoci sawinowej

Nagoć sawinowa (Gymnosporangium sabinae (Dicks.) G. Winter) – gatunek grzybów z rodziny rdzowatych (Pucciniaceae). Wywołuje chorobę zwaną rdzą gruszy.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL