dcsimg

Allium regelianum ( Indonesian )

provided by wikipedia ID

Allium regelianum adalah spesies tumbuhan yang tergolong ke dalam famili Amaryllidaceae. Spesies ini juga merupakan bagian dari ordo Asparagales. Spesies Allium regelianum sendiri merupakan bagian dari genus bawang Allium.[1] Nama ilmiah dari spesies ini pertama kali diterbitkan oleh A.K.Becker.

Referensi




 src= Artikel bertopik tumbuhan ini adalah sebuah rintisan. Anda dapat membantu Wikipedia dengan mengembangkannya.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Penulis dan editor Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ID

Allium regelianum: Brief Summary ( Indonesian )

provided by wikipedia ID

Allium regelianum adalah spesies tumbuhan yang tergolong ke dalam famili Amaryllidaceae. Spesies ini juga merupakan bagian dari ordo Asparagales. Spesies Allium regelianum sendiri merupakan bagian dari genus bawang Allium. Nama ilmiah dari spesies ini pertama kali diterbitkan oleh A.K.Becker.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Penulis dan editor Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ID

Часник Реґеля ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Опис

Багаторічна трав'яниста рослина заввишки 30-60 см, геофіт. Цибулини цього виду завширшки 0,75-1 см, яйцеподібні, сірувато-бурі, вкриті майже шкірястими оболонками. У верхній своїй частині (під піхвою нижнього листка) вони містять численні додаткові цибулинки, які, на відміну від материнської, мають буре або жовтувато-коричневе забарвлення. Коріння мичкувате, біле. Стебло відсутнє. Листків 3-4, вони значно коротші від стебла, завширшки близько 2 мм, зібрані в розетку або сидячі при основі квітконосів, напівциліндричні, порожнисті, розширені біля основи, а ближче до верхівки жолобчасті.

Квітконоси борознисті, у нижній частині огорнуті листковими піхвами на ⅓. Суцвіття — вкритий коротким опадним покривалом, густий зонтик, який може складатися з понад 100 квіток. Квітки двостатеві, актиноморфні, шестичленні, із яйцеподібною оцвітиною. Квітконіжки у суцвітті неоднакові за довжиною і будовою: зовнішні такої ж довжини, що й оцвітина, мають приквітки, внутрішні майже у чотири рази довші й приквітків не мають. Листочки оцвітини завдовжки близько 4 мм, видовжені або ланцетні, тупі, пурпурові з темною жилкою або бордові, рідко — білі.[3] Листочки зовнішнього кола кілюваті. Пиляки зазвичай темного кольору і лише у білої форми — блідо-жовті. Стовпчик значно виступає за межі оцвітини.

Плід — коробочка з еліптичними, майже невиїмчастими стулками завдовжки 3 мм.

Поширення

Ареал виду охоплює Північне Причорномор'я, Передкавказзя, Нижнє Надволжя, причому ці зони розповсюдження відокремлені одна від одної. Причорноморська частина ареалу лежить цілком у межах Лівобережжя України, а саме, у Миколаївській, Херсонській та Донецькій областях. Найбільші за розміром і чисельністю популяції розташовані в межах Голопристанського району Херсонської області і на теренах біосферного заповідника «Асканія-Нова». У заповіднику часник Реґеля постійно реєструють у Великому Чапельському, Хрестівському (Малому Чапельському), Мар'янівському, Агайманському подах, а також у подах Сугакли та Чорна Долина.[4]

Східніші частини ареалу розташовані в Росії, де найбільші популяції зареєстровані у Волгоградській області. Найдавніший осередок, з якого було описано перші зразки виду, знаходився поблизу Сарепти, але ця популяція була знищена внаслідок забудови ділянки. У 1980-1990-х роках було описано нові місця зростання часнику Реґеля, розташовані на правому березі річки Ведмедиці в місці її впадіння у Дон, на околицях станиць Глазуновської та Распопинської. Втім, усі ці осередки нечисельні. Ще два осередки, знайдені на лівому березі річки Хопер та на теренах Шемякінської дачі, розташовані у доволі незвичних для цього виду ценозах: перший у майже напівпустельних умовах, інший — на заливній луці.[5]

Екологія

Рослина морозостійка, світлолюбна, помірно посухостійка, що поводить себе в різних частинах ареалу як мезофіт чи ксерофіт. Типовими місцями зростання цього виду є степові береги лиманів, солонцюваті степові поди, сухі лучні та степові солончаки, що дозволяє віднести його також і до типових галофітів. Здебільшого часник Реґеля оселяється на суглинистих ґрунтах, наприклад, лучно-каштанових, глейосолодях. Вид також може траплятися в агробіоценозах: на пасовищах і сіножатях.[4]

Найчастіше ця рослина входить до складу рослинних угруповань союзу Limonio-Festucion класу Festuco-Limonietea. Слід зазначити, що у популяціях часнику Реґеля часто зростають близькоспоріднені види — цибуля круглоголова та скіфська. З одного боку, це утруднює розрізнення цих видів, внаслідок чого, цибулю скіфську деякі дослідники навіть розглядають як підвид часнику Реґеля. З другого боку, наявність дуже схожих видів подекуди призводить до помилкового визначення нових осередків часнику Реґеля, які згодом не підтверджуються іншими дослідниками.

Розмножується насінням і вегетативно. Цвітіння відбувається у червні-липні. Насіннєва продуктивність сильно залежить від погодних умов. Так, в спекотні роки відмічали пригнічення цвітіння, яке призводило до появи аномально дрібних (менше 1 см завширшки), малонасінних суцвіть або й повної їх відсутності. Водночас, вегетативне розмноження не залежить від погодних умов і загалом є поширеним у представників цього виду. В спекотні роки відновлення чисельності особин відбувається виключно вегетативними способами. Вегетативного розмноження, як правило, здійснюється відокремленням дочірніх цибулинок, при цьому нерідко утворюються густі куртинки.[4] Вкрай рідко можливе утворення цибулинок безпосередньо у суцвітті подібно до того, як розмножується городній часник, але цей спосіб не відіграє великої ролі у відтворенні популяції.

Восени зі збільшенням опадів у часнику Реґеля починає відростати листя, всохле під час літньої посухи. За м'якої погоди листя залишається зеленим протягом усієї зими і відновлює свій розвиток навесні.

Значення і статус виду

Попри географічну розтягнутість ареалу часник Реґеля належить до вузьких ендеміків відразу двох країн, України та Росії, тому що в обох його осередки невеликі і відносно нечисельні.

Головну загрозу для виду становить руйнація середовища, але її вплив сильно залежить від характеру змін. Наприклад, на сіножатях популяції часнику Реґеля доволі стійки, не зважаючи на те, що його цвітіння збігається із часом сінокосу, внаслідок чого практично усі генеративні особини скошуються і не встигають залишити насіння. В цьому випадку відновлення чисельності відбувається за рахунок вегетативного розмноження і є доволі успішним. На пасовищах рослини потерпають не лише від поїдання надземної частини тваринами, але й від деградації ґрунту через витоптування.[4] Внаслідок цього популяція не встигає відновлюватись навіть вегетативним способом і поступово скорочується. Господарське освоєння територій призводить до повного винищення рослин за короткий час.

Отже, для збереження виду дієвими засобами є заборона зміни середовища, збирання, викопування рослин, перспективним буде також і розведення в культурі. Часник Реґеля можна вирощувати як городину, також можливе його застосування у квітникарстві, оскільки за декоративними якостями він схожий на інші дрібноквіткові види цибулі.

Наразі охорона виду в Україні здійснюється на теренах біосферних заповідників «Асканія-Нова» і Чорноморського.[2] В культурі його вирощують у Санкт-Петербурзькому ботанічному саду. Часник Реґеля занесений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, Європейського Червоного списку, Червоних книг України і Росії. Крім того, в Росії він внесений також до регіональних Червоних книг Волгоградської та Саратовської областей.

Таксономія

Перші зразки рослин цього виду були зібрані ботаніком Олександром Беккером наприкінці XIX сторіччя біля Сарепти. Перший науковий опис опублікований у праці «Флора Юго-Востока СССР» в 1929 році. Вид був названий на честь відомого ботаніка, директора Санкт-Петербурзького ботанічного саду Едуарда Реґеля.

За відомостями сайту «The Plant List» для цього таксона наводять лише два синоніми: Allium ampeloprasum var. regelianum (Beck) Nyman та Allium scythicum Zoz[6], причому останній систематики часто підносять до статусу окремого виду — цибулі скіфської. Зокрема, за усним повідомленням В. Мельника (2010 р.) видовий статус цибулі скіфської є дійсним.[7]

Згідно зі «Словником українських наукових і народних назв судинних рослин», рекомендованою сучасною назвою для цього таксона є саме «часник Реґеля».[1] Назва «цибуля Регеля» в минулому була поширена у науковій українській літературі, втім її бажано уникати, щоб запобігти плутанині з російським відповідником «лук Регеля» — ця назва хоч у звучить майже однаково, втім надана зовсім іншому виду Allium regelii, який не належить до флори України.

Джерела

  1. а б Allium regelianum // Ю. Кобів. Словник українських наукових і народних назв судинних рослин (Серія «Словники України»). — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — ISBN 966-00-0355-2.
  2. а б Цибуля Регеля в Червоній книзі України. — Процитовано 22 січня 2017.
  3. Зображення білоквіткової форми часнику Реґеля, зібраної в заповіднику Асканія-Нова.. plantarium.ru ((рос.)). Процитовано 22 січня 2017.
  4. а б в г Соломаха В. А., Шаповал В. В., Вініченко Т. С., Мойсієнко І. І. Фітоценотична приуроченість та стан популяцій Allium regelianum A.Becker ex Iljin і Ferula orientalis L. у регіоні Біосферного заповідника «Асканія-Нова» // Чорноморський ботанічний журнал. — 2005. — Т. 1, № 1.
  5. Gennady A. Firsov. Allium regelianum A. Beck. - a Rare Russian Endemic. [Allium regelianum A. Beck. — рідкісний російський ендемік.]. Botanic Gardens Conservation International ((англ.)). Процитовано 22 січня 2017.
  6. Allium regelianum. The Plant List ((англ.)). Процитовано 22 січня 2017.
  7. Allium regelianum. The IUCN Red List of Threatened Species ((англ.)). Процитовано 22 січня 2017.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Allium regelianum ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Allium regelianum là một loài thực vật có hoa trong họ Amaryllidaceae. Loài này được Beck mô tả khoa học đầu tiên năm 1880.[1]

Chú thích

  1. ^ The Plant List (2010). Allium regelianum. Truy cập ngày 16 tháng 7 năm 2013.

Liên kết ngoài


Hình tượng sơ khai Bài viết liên quan đến phân họ Hành này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Allium regelianum: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Allium regelianum là một loài thực vật có hoa trong họ Amaryllidaceae. Loài này được Beck mô tả khoa học đầu tiên năm 1880.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Лук регелевский ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию
Царство: Растения
Подцарство: Зелёные растения
Отдел: Цветковые
Надпорядок: Lilianae
Порядок: Спаржецветные
Семейство: Амариллисовые
Подсемейство: Луковые
Триба: Луковые (Allieae Dumort., 1827)
Род: Лук
Вид: Лук регелевский
Международное научное название

Allium regelianum A.Beck. ex Iljin, 1929

Wikispecies-logo.svg
Систематика
на Викивидах
Commons-logo.svg
Изображения
на Викискладе
EOL 1084875IPNI 528718-1TPL kew-296385

Лук регелевский (лат. Allium regelianum) — многолетнее травянистое растение, вид рода Лук (Allium) семейства Луковые (Alliaceae).

Распространение и экология

Произрастает на территории России (бо́льшая часть его ареала), а также на Украине. Эндемик юго-востока Русской равнины, редкий вид, сокращающийся в численности в результате изменения условий существования и разрушения местообитаний[2].

Произрастает на сухих солонцеватых и солончаковатых лугах в поймах рек, по окраинам степных лиманов, на степных склонах.

Лук регелевский размножается семенами, а также вегетативно: дочерними луковичками, которые образуются в пазухах чешуй основной луковицы, и иногда (очень редко) — в соцветии[2].

Ботаническое описание

Многолетнее травянистое растение. Луковица яйцевидной формы, толщиной 0,75—1 см, с серовато-бурыми почти кожистыми оболочками. Выше основной луковицы в пазухах кроющих листьев образуются мелкие дочерние луковички, желтовато-бурые или бурые, матовые.

Листьев 3—4 штуки, гладкие, дудчатые, полуцилиндрической формы, желобчатые, значительно короче цветоноса, ширина их около 2 мм.

Цветонос высотой 30—60 см, нижняя треть его одета влагалищами листьев. Соцветие — густой пучковато-продолговатый многоцветковый зонтик, чехол его опадающий, значительно короче зонтика. Околоцветник яйцевидный, с тупыми, от продолговатой до ланцетной формы листочками почти равной длины (около 4 мм). Цвет их пурпурный с более тёмной жилкой. Наружные листочки околоцветника килеватые. Цветоножки неодинаковой длины: наружные почти равны по длине околоцветнику, имеют при основании прицветники, внутренние длиннее примерно в 4 раза, без прицветников. Нити тычинок равны длиной околоцветнику или чуть длиннее, при основании сросшиеся между собой и с околоцветником. Наружные нити шиловидные, внутренние трёхраздельные. Столбик сильно выдаётся из околоцветника.

Створки коробочки эллиптические, почти невыемчатые, длиной около 3 мм.

Таксономия

Вид Лук регелевский входит в род Лук (Allium) семейства Луковые (Alliaceae) порядка Спаржецветные (Asparagales).


ещё 24 семейства (согласно Системе APG II) ещё более 870 видов порядок Спаржецветные род Лук отдел Цветковые, или Покрытосеменные семейство Луковые вид
Лук регелевский
ещё 44 порядка цветковых растений
(согласно Системе APG II) ещё около 300 родов Красная книга России
вид исчезает Информация о виде
Лук регелевский

на сайте ИПЭЭ РАН

Включён также в Красные книги Волгоградской области, Саратовской области, Украины[3].

Примечания

  1. Об условности указания класса однодольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Однодольные».
  2. 1 2 Красная книга Российской Федерации (Растения и грибы). — М.: Министерство природных ресурсов и экологии РФ и Росприроднадзор, 2008. — С. 46—47. — ISBN 958-5-87317-476-8.
  3. Allium regelianum: информация о таксоне в проекте «Плантариум» (определителе растений и иллюстрированном атласе видов).
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

Лук регелевский: Brief Summary ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию

Лук регелевский (лат. Allium regelianum) — многолетнее травянистое растение, вид рода Лук (Allium) семейства Луковые (Alliaceae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии