dcsimg

Наперстянка ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Характеристика

Назва

Наукова назва роду походить від лат. digitus — «палець» або «наперсток» за формою віночка.

Ботанічний опис

Багаторічні або дворічні трави, в Західному Середземномор'ї напівчагарники та чагарники.

Стебла жорсткі високі, нерозгалужені від 30 до 150 см заввишки.

Листки чергові, цільнокраї, ланцетоподібні або довгасто-ланцетні, гострі, здебільшого поступово переходять у приквіткове листя.

Квітки неправильні, частіше великі, жовті, пурпурові, рудуваті, у верхівкових, здебільшого густих односторонніх чи багатосторонніх китицеподібних суцвіттях. Оцвітина 5-членна; віночок двогубий, дзвониковий або кулясто роздутий. Цвітуть в червні — серпні.

Плідкоробочка з дрібним коричневим насінням, що зберігає схожість 2-3 роки. У 1 г близько 10000 насінин.

Поширення

Цей рід поширений у Західній та Південно-Західній Європі,[2] Західній та Центральній Азії, Австралії та Північно-Західній Африці.

Ростуть здебільшого у листяних та змішаних лісах, на узліссях, галявинах, чагарниках, лугах.

Біологічні особливості

 src=
Квітка наперстянки пурпурової у розрізі

Наперстянки є кормовими рослинами для метеликів: Euphydryas Aurinia, Euphydryas Aurinia beckeri, Euphydryas maturna, Mellicta Aurelia та совки Polymixis flavicincta.[3].

Квітки наперстянки служать притулком для комах у холодні ночі, так як температура вночі всередині квітки значно вища, ніж температура навколишнього повітря. Залишаючи свої притулки, комахи переносять на собі пилок і залишають на інших квітках, сприяючи тим самим запиленню рослин. Квітки наперстянки влаштовані так, що джмелі неминуче вимазують в пилку спину, дотикаючися нею до двох пар пиляків.

У садівництві

Деякі види наперстянок декоративні. Наперстянка великоквіткова (Digitalis grandiflora) в культурі з 1561 року, (Наперстянка іржава (Digitalis ferruginea) — з 1597, а Наперстянка пурпурова (Digitalis purpurea) — з глибокої давнини. у СРСР наперстянку червону культивували в Краснодарському краї, Західному Сибіру, наперстянка шерстисту — на Північному Кавказі та в Україні.

Наперстянка росте на кислих ґрунтах, на ділянках з різним освітленням, але краще на сонці.[2][4] У рік посіву утворяться розетки і тільки на наступний рік наперстянки зацвітають.

У дикому стані зазвичай зустрічається на проблемних ділянках — вирубленого лісу, після пожежі тощо.[5]

У медицині

Хімічний склад

Наперстянки містять сапоніни - (Від лат. Sapo - мило), рослинні глікозиди, що відрізняються наступними властивостями: дряпає, а в великих кількостях викликає нудотний смак (звідси їх застосування в якості відхаркувальних). Сапоніни викликають гемоліз - фізіологічну деструкцію кров'яних клітин і при введенні в кров дають важкі явища отруєння.

При прийомі сапонінів організм стає більш сприйнятливим для отрут, ліків та інших хімічних засобів, тому при введенні ліків разом з сапонінами дози іноді в кілька десятків разів менші діють так само, як великі дози. Так наприклад настій наперстянки діє набагато сильніше і вірніше, ніж розчин одних глікозидів наперстянки, звільнених від сапоніну. Причину такого явища вбачають в тому, що в наперстянці міститься сапонін (дигітонін). Сапоніни володіють властивістю емульгувати жири, для цієї мети запропоновані зокрема вилучення з мильного кореня (див.) або квілаі.

Сапоніни мають дуже різну за силою і навіть за характером дію, що до сих пір заважає введенню сапонінів в медичний обіг.[6][7]

Деякі наперстянки — в народній медицині цінні лікарські рослини: Наперстянка пурпурова, або червона (Digitalis purpurea); Наперстянка великоквіткова (Digitalis grandiflora), яка зустрічається у Європі, на Кавказі і півдні Західного Сибіру; Наперстянка шерстиста (Digitalis lanata), яка росте у Закарпатській та Одеській областях; а також кавказькі види (Наперстянка іржава (Digitalis ferruginea), та Наперстянка війчаста (Digitalis ciliata)).

Глікозиди, які містяться у листі наперстянки, регулюють діяльність серця, посилюють сечовиділення і зменшують набряки. Будь-яке самостійне використання рослини суворо заборонено. Усі види — отруйні рослини, містять складні глікозиди (у всіх частинах рослини, але головним чином у листі), які сильно впливають на роботу серця.[8]

Симптоми отруєння

Дигіталіс і дигоксин (глікозиди наперстянки) представляють собою найсильніші серцево-судинні отрути, що крім того, мають місцеву подразнюючу дію. Симптоми отруєння: серцевий напад (у важких випадках — зупинка серця), нудота, блювота, біль у животі, діарея, головний біль, повільний нерегулярний пульс (падіння пульсу), задишка, запаморочення, ціаноз, іноді також тремтіння, конвульсії, делірій і галюцинації. Мінімальною смертельною дозою наперстянки є доза 2,25 г[9].

Примітки

  1. Digitalis at Dictionary.com]
  2. а б Anon. Foxglove (Digitalis purpurea). Arkive: images of life on Earth. Wildscreen. Архів оригіналу за 13 червень 2010. Процитовано 6 May 2010.
  3. Наперстянка на nic.funet.fi (Перевірено 30 січня 2010)
  4. Anon. Foxglove: Digitalis purpurea (Scrophulariaceae). Wildflowers in Bloom. Wildseed farms. Процитовано 7 May 2010.
  5. Klein, Carol (18 May 2002). How to grow: Foxgloves. The Telegraph (London, UK: Telegraph Media Group Limited). Процитовано 6 May 2010.
  6. Большая медицинская энциклопедия (ru). Directmedia. 2013-03-13. ISBN 9785446042784.
  7. Что такое САПОНИНЫ - Большая Медицинская Энциклопедия. bigmeden.ru (ru). Процитовано 2018-05-12.
  8. Cardiac Glycoside Plant Poisoning: Medscape reference. Процитовано 3 July 2012.
  9. Природные ядовитые вещества

Посилання

Джерела

  • Лікарські рослини. Енциклопедичний довідник / А. П. Лебеда та ін.; Ред. Андрій Гродзінський,. — К. : Головна редакція УРЕ ім. М. П. Бажана, 1990. — 543 с.
  • Мінарченко В. М. Атлас лікарських рослин України : (хорологія, ресурси та охорона) / В. М. Мінарченко, І. А. Тимченко ; НАНУ ; Ін-т ботаніки ім. М. Г. Холодного ; Українське ботанічне товариство. — Київ : Фітосоціоцентр, 2002. — 172 с., [ 8 ] л. іл. : іл. — ISBN 966-7938-41-7
  • Лебеда А. П. Інвентаризація флори України (Лікарські рослини — носії алкалоїдів) / А. П. Лебеда ; НАН України, Нац. ботанічний сад ім. М. М. Гришка. — Київ : Академперіодика, 2006. — 261 с., [3] с. — Бібліогр.: с. 154–262. — ISBN 966-360-058-6
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK