За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
Јазик
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
За нас
Образование
Расправа
TraitBank
Најава
Зачленување
mk
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
имиња во трошки
народно
научно
Life
»
…
»
Metazoa
»
…
»
Мекотели
»
Полжави
Life
»
Cellular
»
еукариот
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Bilateria
»
Protostomia
»
Spiralia
»
Мекотели
»
Полжави
«
Raphistomatidae
додај
преглед
податоци
карти
имиња
Научни имиња
Претпочитани имиња
Raphistomatidae
Семејство — признено од
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Појдовен таксон од EOL Mollusca Patch
Raphistomatidae
Признаено од
Australia Species List
,
Canada Species List
,
China Species List
,
Estonia Species List
,
France Species List
,
Germany Species List
,
North Korean Species List
,
Norway Species List
,
Poland Species List
,
Russia Species List
,
South Korea Species List
,
North Atlantic Species List
, and
United States Species List
Raphistomatidae
Семејство — признено од
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
GBIF classification
,
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
, and
GBIF data coverage
Raphistomatidae Koken 1896
Семејство — признено од
Catalogue of Life 7 February 2023
Алтернативни имиња
? alaskensis Rohr et al., 1992
Doubtful според
GBIF classification
? alatum Koken & Perner, 1925
Doubtful според
GBIF classification
? alturensis Sardeson, 1896
Doubtful според
GBIF classification
? amanoi Kobayashi, 1958
Doubtful според
GBIF classification
? applanata Koken, 1897
Doubtful според
GBIF classification
? arabella Billings, 1865
Doubtful според
GBIF classification
? arizonica Winters, 1963
Doubtful според
GBIF classification
? atlanticus Billings, 1865
Doubtful според
GBIF classification
? bigranosa Butts, 1926
Doubtful според
GBIF classification
? burtasorum Golowkinsky, 1868
Doubtful според
GBIF classification
? calyx Billings, 1859
Doubtful според
GBIF classification
? canadensis Billings, 1861
Doubtful според
GBIF classification
? canadensis Billings, 1865
Doubtful според
GBIF classification
? compressum Whitfield, 1886
Doubtful според
GBIF classification
? concentrica Phillips, 1836
Doubtful според
GBIF classification
? crevieri Billings, 1859
Doubtful според
GBIF classification
? damesi Koken, 1889
Doubtful според
GBIF classification
? debganensis Horný, 1997
Doubtful според
GBIF classification
? delawarensis Girty, 1909
Doubtful според
GBIF classification
? depressa Butts, 1926
Doubtful според
GBIF classification
? depressa Longstaff, 1924
Doubtful според
GBIF classification
? disciformis Longstaff, 1924
Doubtful според
GBIF classification
? disjuncta Billings, 1865
Doubtful според
GBIF classification
? eucharis Billings, 1865
Doubtful според
GBIF classification
? giffordi Worthen, 1884
Doubtful според
GBIF classification
? giganteus Kobayashi, 1959
Doubtful според
GBIF classification
? grandis Butts, 1926
Doubtful според
GBIF classification
? grandis Cullison, 1944
Doubtful според
GBIF classification
? gubanovi Rohr, 1994
Doubtful според
GBIF classification
? harpya Billings, 1865
Doubtful според
GBIF classification
? hunterensis Cleland, 1900
Doubtful според
GBIF classification
? inclinata Weller, 1929
Doubtful според
GBIF classification
? inflata Cullison, 1944
Doubtful според
GBIF classification
? isabellaensis Cullison, 1944
Doubtful според
GBIF classification
? jonesi Kobayashi, 1959
Doubtful според
GBIF classification
? kanesi Kobayashi, 1930
Doubtful според
GBIF classification
? katoi Kobayashi, 1934
Doubtful според
GBIF classification
? kawasakii Kobayashi, 1930
Doubtful според
GBIF classification
? keizanensis Kobayashi, 1934
Doubtful според
GBIF classification
? knighti Weller, 1929
Doubtful според
GBIF classification
? latiumbilicata Poulsen, 1927
Doubtful според
GBIF classification
? laurentina Billings, 1859
Doubtful според
GBIF classification
? lemonei Flower, 1968
Doubtful според
GBIF classification
? lenticularis Flower, 1968
Doubtful според
GBIF classification
? leo Walcott, 1924
Doubtful според
GBIF classification
? lituiformis Whitfield, 1886
Doubtful според
GBIF classification
? loatienensis Mansuy, 1914
Doubtful според
GBIF classification
? macroconica Flower, 1968
Doubtful според
GBIF classification
? magna Cullison, 1944
Doubtful според
GBIF classification
? margarethae Kittl, 1894
Doubtful според
GBIF classification
? medfraensis Rohr & Blodgett, 1988
Doubtful според
GBIF classification
? michiganensis Radabaugh, 1942
Doubtful според
GBIF classification
? minuta Weller, 1916
Doubtful според
GBIF classification
? miser Billings, 1859
Doubtful според
GBIF classification
? multilineata Batten, 1989
Doubtful според
GBIF classification
? mutans Koken, 1897
Doubtful според
GBIF classification
? normani Billings, 1865
Doubtful според
GBIF classification
? numeria Billings, 1865
Doubtful според
GBIF classification
? obtusa Cleland, 1900
Doubtful според
GBIF classification
? obvallatum Wahlenberg, 1821
Doubtful според
GBIF classification
? oradovekaiae Vostokova, 1964
Doubtful според
GBIF classification
? ornatiformis Morningstar, 1922
Doubtful според
GBIF classification
? parva Thomas, 1940
Doubtful според
GBIF classification
? parvum Stauffer, 1937
Doubtful според
GBIF classification
? pauper Billings, 1859
Doubtful според
GBIF classification
? penea de Verneuil, 1845
Doubtful според
GBIF classification
? peracutum Ulrich & Scofield, 1897
Doubtful според
GBIF classification
? planidorsalis Cullison, 1944
Doubtful според
GBIF classification
? polygyratus Roemer, 1849
Doubtful според
GBIF classification
? praevium Whitfield, 1889
Doubtful според
GBIF classification
? qualteriata von Schlotheim, 1820
Doubtful според
GBIF classification
? quirinii Stoppani, 1858
Doubtful според
GBIF classification
? richmondensis Ulrich & Scofield, 1897
Doubtful според
GBIF classification
? rotuliformis Meek, 1871
Doubtful според
GBIF classification
? scalare Koken, 1897
Doubtful според
GBIF classification
? scalitoides Koken, 1897
Doubtful според
GBIF classification
? schmidti Koken, 1889
Doubtful според
GBIF classification
? sculpta Cullison, 1944
Doubtful според
GBIF classification
? simozonum Radabaugh, 1942
Doubtful според
GBIF classification
? sinclairensis Kobayashi, 1955
Doubtful според
GBIF classification
? sinistra Weller, 1903
Doubtful според
GBIF classification
? sinuatus Weller, 1916
Doubtful според
GBIF classification
? solitarius Endo, 1935
Doubtful според
GBIF classification
? spenceri Whiteaves, 1892
Doubtful според
GBIF classification
? stamineum Hall, 1847
Doubtful според
GBIF classification
? subconstricta Meek & Worthen, 1860
Doubtful според
GBIF classification
? subpenea Netchaev, 1894
Doubtful според
GBIF classification
? supercrenata Weller, 1929
Doubtful според
GBIF classification
? supraconvexa Cullison, 1944
Doubtful според
GBIF classification
? suturale Koken & Perner, 1925
Doubtful според
GBIF classification
? tabulata Phillips, 1836
Doubtful според
GBIF classification
? tamurai Kobayashi, 1930
Doubtful според
GBIF classification
? tellerensis Rohr, 1988
Doubtful според
GBIF classification
? vaginati Koken & Perner, 1925
Doubtful според
GBIF classification
? vagrans Billings, 1865
Doubtful според
GBIF classification
? volutatus Whitfield, 1886
Doubtful според
GBIF classification
? yabei Kobayashi, 1930
Doubtful според
GBIF classification
? yabeshigerui Kobayashi, 1931
Doubtful според
GBIF classification
? yakowlewi Licharew, 1967
Doubtful според
GBIF classification
? yvanii Léveillé, 1835
Doubtful според
GBIF classification
Raphistomatidae
Harvest ancestor според
GBIF national node type records Germany
,
iDigBio type specimen records
,
Paleobiology Database
, and
World Register of Marine Species
Народни имиња
Нема народни имиња поврзани со таксонов.
Згрижени чиноследи за Raphistomatidae
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Spiralia
Mollusca
Gastropoda Cuvier 1795
Raphistomatidae
(страницава)
Manitobiella Blodgett & Frýda 1999
Caenogastropoda Cox 1960
Discohelicidae
Euomphalidae
Heterobranchia Burmeister 1837
Neomphaliones
Neritimorpha Golikov & Starobogatov 1975
Onychochilidae
Patellogastropoda Lindberg 1986
Vetigastropoda Salvini-Plawen 1980
Yuopisthonematidae
Catalogue of Life 7 February 2023
Biota
Animalia
Mollusca
Gastropoda Cuvier 1795
Raphistomatidae Koken 1896
(страницава)
Anodomaria Szabó 1980
Baylea de Koninck 1883
Guizhouspira X.-J. Wang 1980
Manitobiella Blodgett & Frýda 1999
Omospira Ulrich 1897
Raphistoma Hall 1847
Archinacelloidea Knight 1952
Caenogastropoda L. R. Cox 1960
Clisospiroidea S. A. Miller 1889
Codonocheilidae S. A. Miller 1889
Craspedostomatidae Wenz 1938
Crassimarginatidae Frýda, Blodgett & Lenz 2002
Discohelicidae Schröder 1995
Eocryphispira X.-H. Yu 1987
Euomphaloidea White 1877
Heterobranchia Burmeister 1837
Isospiridae Wangberg-Eriksson 1964
Loxonematoidea Koken 1889
Neomphaliones
Neritimorpha Golikov & Starobogatov 1975
Ophiletoidea Koken 1907
Oriostomatoidea Koken 1896
Palaeotrochoidea Knight 1956
Paraturbinidae Cossmann 1916
Patellogastropoda Lindberg 1986
Peverilia Arkell 1941
Pragoserpulinidae Frýda 1998
Rhytidopilidae Starobogatov 1976
Scoliostomatidae Frýda, Blodgett & Lenz 2002
Sinuopeidae Wenz 1938
Trochonematoidea Zittel 1895
Vetigastropoda Salvini-Plawen 1980
Yuopisthonematidae Nützel 2017
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Spiralia
Mollusca
Gastropoda Cuvier 1795
Raphistomatidae
(страницава)
Manitobiella Blodgett & Frýda 1999
Caenogastropoda Cox 1960
Discohelicidae
Euomphalidae
Heterobranchia Burmeister 1837
Neomphaliones
Neritimorpha Golikov & Starobogatov 1975
Onychochilidae
Patellogastropoda Lindberg 1986
Vetigastropoda Salvini-Plawen 1980
Yuopisthonematidae
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Spiralia
Mollusca
Gastropoda
unclassified Gastropoda
Raphistomatidae
(страницава)
Manitobiella
Abyssochrysoidea
Acochlidioidea
Acteonoidea
Amphiboloidea
Architectonicoidea
Boreioconus
Campaniloidea
Cassiopidae
Cerithioidea
Chilinoidea
Cimoidea
Clisospiroidea
Cocculinoidea
Costasphaera
Dendropupoidea
Discohelicidae
Eoacmaeoidea
Epitonioidea
Euomphaloidea
Glacidorboidea
Globocornidae
Helicohedyle
Lottioidea
Lymnaeoidea
Lyocyclidae
Mathildoidea
Murchisonelloidea
Neomphaloidea
Nixipileolus
Omalogyroidea
Orbitestelloidea
Oxynooidea
Parhedyloidea
Patelloidea
Plakobranchoidea
Platyceratoidea
Platyhedyloidea
Pseudomelanioidea
Pseudozygopleuroidea
Pyramidelloidea
Rhodopoidea
Ringiculoidea
Rissoelloidea
Sahlingia
Sassenfjordia
Tjaernoeiidae
Triphoroidea
Valvatoidea
Yuopisthonematidae
GBIF classification
Animalia
Mollusca
Gastropoda
Raphistomatidae
(страницава)
Anodomaria Szabó 1980
Baylea de Koninck 1883
Biarmeaspira Mazaev 2006
Bridgeites Flower 1968
Calaurops Whitfield 1886
Ceratopea Ulrich 1911
Manitobiella Blodgett & Frýda 1999
Ophileta Emmons 1842
Orospira Butts 1926
Pararaphistoma Vostokova 1955
Raphistoma Hall 1847
Scalites Emmons 1842
Scalitina Spriestersbach 1919
Tylozone Linsley 1968
Wisconsinella Blodgett 1988
Wortheniopsis Böhm 1895
Zalozone Linsley 1968
Acmaeidae
Acochlidiidae
Acroloxidae
Amathinidae
Architectonicidae
Bathysciadiidae
Batillariidae
Bellerophontidae
Brachytrematidae
Bucaniidae
Bulinidae
Cassiopidae
Chilinidae
Chilodontia
Cimidae
Cloristellidae
Codonocheilidae
Coelostylinidae
Cornirostridae
Craspedostomatidae
Cyclostrematidae
Daedalia Parkhaev 2001
Deshayesia (Requien)
Dialidae
Diastomatidae
Drillia prion infrasp. paraprion Gardner
Epitoniidae
Euomphalidae
Eustomatidae
Fossaridae
Goniasmatidae
Gosseletia Koninck 1883
Gradiella Kittl 1899
Haplospira Koken 1897
Hedylopsidae
Helicotomidae
Hermaeidae
Holopeidae
Hyalogyrinidae
Itieria Matheron 1842
Lancidae
Latiidae
Lesueurillidae
Leveillia Newton 1891
Limapontiidae
Litiopidae
Lophospiridae
Loxonematidae
Lymnaeidae
Meekospiridae
Megalomastomidae
Melampodinae
Melaniidae
Melanopsidae
Micromelaniidae
Nacellidae
Nehalemia Hickman 1974
Nerineidae
Onychochilidae
Oonia Gemmellaro 1878
Oriostomatidae
Orthonematidae
Oxynoidae
Pachychilidae
Palaeostylidae
Palaeotrochidae
Paraturbinidae
Patellidae
Petersia Gemmellaro 1869
Plakobranchidae
Planorbidae
Platyceratidae
Pleurobranchida
Pleuroceridae
Pomatiasidae
Poteriidae
Pseudomesalia Douvillé 1916
Pseudosacculidae
Pterothecidae
Rigauxia Cossmann 1885
Rissoellidae
Runcinida
Scoliostomatidae
Siliquariidae
Soleniscidae
Stephanocosmia Cossmann 1895
Stomatellidae
Streptacididae
Stylommatophora
Subulitidae
Succineoidae
Syrnolopsidae
Systellommatophora
Thaididae
Triphoridae
Valvatidae
Vasculum White 1889
Volvatellidae
Xantonychidae
Xylodisculidae
Скратени се уште 547 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.
World Register of Marine Species
Animalia
Mollusca
Gastropoda
Raphistomatidae
(страницава)
Abylea
Abylea Sturgeon 1964
Anodomaria Szabó 1980
Callistadia
Callistadia Knight 1945
Euconia
Euconia Ulrich 1897
Guizhouspira X.-J. Wang 1980
Manitobiella
Manitobiella Blodgett & Frýda 1999
Omospira Ulrich 1897
Raphistoma Hall 1847
Raphistomina
Raphistomina Ulrich & Scofield 1897
[unassigned] Acochlidioidea
[unassigned] Caenogastropoda
[unassigned] Neritimorpha
Acmaeidae
Acmaeidae Forbes 1850
Acochlidioidea Küthe 1935
Acteonellidae
Acteonelloidea Gill 1871
Acteonidae
Acteonimorpha
Amathinidae
Amphitomariidae
Aplustridae
Aplysiida
Aplysiida
Architectonicidae
Cephalaspidea
Cerithiimorpha
Cimidae
Cimoidea Warén 1993
Cocculinida
Cornirostridae
Craspedostomatidae
Cryptaulacidae
Cryptaulacidae Gründel 1976
Cycloneritida
Cycloneritida
Cyrtoneritida
Cyrtoneritida
Damilinidae
Donaldinidae Bandel 1994
Ellobiida
Ellobiida
Eunerineidae Kollmann 2005
Euomphalidae
Euthyneura
Goniospiridae Golikov & Starobogatov 1987
Hermaeidae
Hyalogyrinidae
Itieriidae Cossmann 1896
Lepetellida
Lepetellida Moskalev 1971
Lepetopsidae
Limapontiidae
Littorinimorpha
Lottiidae
Lower Heterobranchia
Loxonematidae
Lymnaeidae
Mathildidae
Mcleaniellidae
Micromphalidae J. A. Harper 2016
Murchisonellidae
Nacellidae
Neogastropoda
Neomphalida
Nudibranchia
Omalogyridae
Orbitestellidae
Orbitestelloidea Iredale 1917
Oxynoidae
Patellidae
Patellidae Rafinesque 1815
Pectinodontidae
Physidae
Plakobranchidae
Planorbidae
Platyhedyloidea Salvini-Plawen 1973
Pleurobranchida
Pleurotomariida
Pleurotomariida
Pseudonerineidae Pchelintsev 1965
Pseudozygopleuroidea Knight 1930
Pteropoda
Ptygmatididae Pchelintsev 1960
Pylopulmonata
Pyramidellidae
Rhodopidae
Rhodopoidea Ihering 1876
Ringiculidae
Ringiculimorpha
Ringipleura
Runcinida
Runcinida
Schartiidae Nützel & Kaim 2014
Scoliostomatidae
Seguenziida
Seguenziida Haszprunar 1986
Sinuopeidae
Siphonariida
Siphonariida
Siphonarimorpha
Systellommatophora
Tectipleura
Trochida
Trochida
Valvatidae
Yuopisthonematidae
Yuopisthonematidae Nützel 2017
Zygopleuridae
Скратени се уште 220 варијанти заради уредност
Полн список ќе најдете во
ресурсната податотека
.